RN
TwitterFacebook

Przeszkolenie wojskowe już od szkoły średniej

Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomiło pilotażowy program edukacyjny dotyczący stworzenia przynajmniej jednej klasy wojskowej w szkole średniej w każdym powiecie.

Program pilotażowy klas o profilu wojskowym w szkołach średnich rozpoczął się w 50 placówkach w całej Polsce. Docelowo jak podał wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk do 2019 roku w każdym powiecie w Polsce ma znajdować się przynajmniej jedna placówka edukacyjna posiadająca klasy o profilu wojskowym.

Absolwenci tych szkół po zakończeniu nauki będą mogli przejść kilkutygodniowe szkolenie na poligonie. Zakończy się ono przysięgą wojskową i przeniesieniem do rezerwy. Osoby, które zakończą naukę w tego typu placówkach będą też miały pierwszeństwo w w rekrutacji do polskiej armii.

W Ostrołęce podobna klasa z programem zatwierdzonym przez MON istnieje już od kilku lat. Działa w Zespole Szkół Zawodowych nr 2.

Idziemy takim specjalnym programem, który zatwierdził sztab generalny – mówi Grzegorz Żebrowski, dyrektor placówki – Młodzież, która kończy te klasy ma pewne bonusy. Mianowicie mają skróconą służbę przygotowawczą, mają punkty dodatkowe na uczelnie wyższą, ale przede wszystkim przygodę. Przygodę, ponieważ zajęcia prowadzą żołnierze. Wyjeżdżają też na poligon mają ćwiczenia z żołnierzami zawodowymi, wyjeżdżają na rajdy, na strzelnice.

W Zespole Szkół Zawodowych nr 2 klasa wojskowa posiada dwa profile zawodowe. Są to technik mechanik pojazdów samochodowych i informatyk.

Podczas rozmów oficerowie w wojsku nam podpowiedzieli. Współczesne wojsko jest zinformatyzowane i zmechanizowane. Dlatego te dwa kierunki, które dają nie tylko ucznia mającego wstępne przygotowanie do wojska, ale też mającego zawód, który dużo pomoże mu w wojsku – dodaje Grzegorz Żebrowski.

Klasa wojskowa w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce prowadzona jest od 2012 roku.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *