TwitterFacebook

Region. Elektrownia w Ostrołęce na gaz? To coraz bardziej prawdopodobne

Coraz bardziej możliwym staje się fakt, że elektrownia w Ostrołęce będzie zasilana gazem. Wiąże się to z planowanym kupnem przez PKN ORLEN koncernu odpowiedzialnego za tą inwestycję – ENERGA SA. Zarząd Orlenu nie jest przychylny inwestowaniu w węgiel.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej Daniel Obajtek prezes Orlenu odniósł się do jednej z największych obecnie realizowanych przez ENERGĘ inwestycji mianowicie Elektrowni w Ostrołęce. Jeżeli dojdzie do przejęcia Energii podkreślał szef PKN Orlen – Będziemy chcieli, żeby te inwestycje realizowane były zgodnie z duchem naszej strategii. 

Chodzi o nieszczególne zainteresowanie ORLENU technologią węglową. Pod koniec grudnia 2019 roku dyrektor wykonawczy Orlenu ds. energetyki Jarosław Dybkowski dla niezalezna.pl – powiedział: Na pewno chcielibyśmy zastąpić istniejącą elektrownię Ostrołęka B blokiem gazowym, to ma sens. Mówimy, że nie mamy sentymentu do węgla, a Ostrołęka C to węgiel, więc nasze stanowisko jest takie samo. Musimy to przeanalizować, zobaczyć, jakie są wydatki, przeanalizować porozumienia z wykonawcą bloku, czyli GE. Generalnie uważamy, że Ostrołęka C nie jest najlepszym projektem, w najlepszej lokalizacji dla polskiego systemu

Według Dybowskiego Ostrołęka znajduje się na tyle blisko gazociągu jamalskiego że możliwe byłoby wybudowanie do niej gazociągu w ciągu 4-5 lat. Warunkiem przeprowadzania transakcji pomiędzy Orlenem a Energą jest uzyskanie przez PKN Orlen zgody ze strony Komisji Europejskiej. Zgodnie z harmonogramem Orlenu, zapisy na sprzedaż wszystkich akcji potrwają do 9 kwietnia a przewidywany dzień rozliczenia transakcji nabycia akcji to 20 kwietnia.

Mateusz Święcicki/mb

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *