RN
TwitterFacebook

Rewitalizacja portu nad Narwią w Ostrołęce coraz bardziej realna

Rewitalizacja portu nad rzeką Narew w Ostrołęce coraz bliżej. Ruszyły prace przygotowawcze związane z oczyszczaniem i pogłębianiem dna basenu portowego. Prace prowadzi Państwowe Gospodarstwo Wodne – Wody Polskie.

Roboty rozpoczęły się w piątek 24 sierpnia sprawdzeniem konsystencji namułu. Na miejscu pojawiła się koparka, a teren budowy oznaczono znakami ostrzegawczymi. Niedługo zostanie on całkowicie zamknięty na czas prowadzonych prac.

Jak podaje Państwowe Gospodarstwo Wodne – Wody Polskie, do odmulenia jest około 5 tys. metrów sześciennych dna basenu i wejścia do portu. Port w Ostrołęce został wybudowany 35 lat temu i przez ten czas tylko raz był odmulany, nie odbywały się tam też żadne prace konserwatorskie.

Zobaczymy jaki zakres prac będzie się przedstawiał po ich zakończeniu i czy PGW Wody Polskie przewiduje ich ciąg dalszy. My ze strony samorządu mamy przygotowany plan zagospodarowania tego akwenu – mówi Wojciech Dorobiński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Ostrołęce. I jak dodaje – jeżeli teren ten zostanie nam udostępniony, będziemy tam wchodzić z pracami porządkowymi i małą infrastrukturą umożliwiającą korzystanie z zaplecza portowego.

Po zakończeniu prac związanych z udrożnieniem i pogłębieniem części portowej akwenu, będzie można z niego korzystać jako miejsca do cumowania łodzi, jachtów i motorówek. Port będzie służył mieszkańcom i turystom. Stanie się też przystankiem na szlaku z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie.

Zdaniem ostrołęczan doprowadzenie portu do stanu użyteczności może sprawić, że w mieście niejako „odżyje” turystyka wodna. Dawniej przez nasze miasto pływały żaglówki, a teraz na tej rzece nie ma żywego ducha – mówi pan Andrzej.

Przewidywany termin zakończenia prac to koniec października tego roku. Wartość inwestycji to niemal 200 tys. zł.

Aleksandra Zdanowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × three =