RN
TwitterFacebook

Ruszyły „Etnosakralia” [FOTO]

Połączenie muzyki sakralnej z ludową – to istota kurpiowskich Etnosakraliów. Pierwszy z cyklu koncertów miał miejsce w Bazylice Mniejszej w Myszyńcu. Dwie godziny później rozpoczął się etno-jazzowy koncert w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Występ zespołu T/Aboret zachwycił publiczność połączeniem muzycznej tradycji z nowoczesnością. – To było inne ujęcie muzyki folkowej, ukazane w nowoczesnym wydaniu – tak o niedzielnym koncercie mówili uczestnicy. Poza swoim stałym repertuarem zespół wykonał kompozycje powstałe w oparciu o pieśni kurpiowskie spisane przez ks. Władysława Skierkowskiego.

Tegoroczna tematyka festiwalu krąży wokół motywu przemijania. Bezpośrednią inspiracją do stworzenia wielu z zaprezentowanych utworów były kurpiowskie pieśni pogrzebowe – dzieła przepełnione nostalgią, skłaniające do refleksji nad ulotnością i kruchością ludzkiego życia. Najczęściej przejawiały się one w ludowej tradycji jako pożegnanie bliskich ze zmarłym, ale też zmarłego ze światem doczesnym.

W ramach piątej edycji Etnosakraliów przewidziano osiem koncertów, które będą odbywały się do 3 czerwca. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Rozwoju Kultury Muzycznej na Kurpiach Etno-Klasyka.

Następny koncert zaplanowano na 27 maja o godz. 16.00 w kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Łysych.

Aleksandra Zdanowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *