RN
TwitterFacebook

Rzekuń upamiętnił marynarzy poległych w 1920 roku [FOTO]

Mieszkańcy gminy Rzekuń upamiętnili marynarzy i ułanów, którzy oddali życie broniąc Ojczyzny w 1920 roku. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Rzekuniu. Przewodniczył jej bp Tadeusz Bronakowski.

– Zginęło tutaj 53 marynarzy, którzy przybyli tu, żeby bronić naszej Ojczyzny w 1920 roku. To byli bardzo młodzi ludzie. To jest przejmująca uroczystość, bo uświadamiamy sobie, że młodzi ludzie potrafili wsiąść w wagony i przyjechać tutaj. To dzięki ich postawie patriotycznej, mogło dokonać się zwycięstwo w 1920 roku – mówił biskup Tadeusz Bronakowski.

W trakcie Mszy świętej wręczono odznaczenia za zasługi za działalność na rzecz upamiętniania tradycji regionalnej i patriotycznej, przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Wśród nagrodzonych był proboszcz parafii w Rzekuniu ks. Jan Mrowca, który otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Srebrnym Krzyżem uhonorowano wójta Gminy Rzekuń – Stanisława Godzinę. Brązowe otrzymali Edward Kowalski i Wojciech Żerański.

– Nie odbieram tego odznaczenia jako coś osobistego. To jest całokształt pracy moich poprzedników i obecnych parafian, którzy dbają o pamięć historyczną – mówił ks. Jan Mrowca, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Rzekuniu.

Po Mszy świętej nastąpił przemarsz na cmentarz parafialny w Rzekuniu. Pochód otwierali ułani na koniach, za nimi szła orkiestra Marynarki Wojennej oraz marynarze Wojska Polskiego. Pochód zamykali zaproszeni goście i mieszkańcy gminy Rzekuń.

Na cmentarzu złożono kwiaty przy pomnikach upamiętniających marynarzy i ułanów poległych na ziemi rzekuńskiej w 1920 roku.

Uroczystości zakończył pokaz musztry kawaleryjskiej na błoniach znajdujących się przy cmentarzu rzekuńskiej parafii.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *