TwitterFacebook

Słynne filmy animowane z propagandą w tle

Dzisiejsza środa (06.02) w Muzeum Żołnierzy Wyklętych będzie poświęcona propagandowej roli filmów animowanych. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję dowiedzieć się jaką rolę odgrywały kreskówki w czasie II wojny światowej.

– Ta muzealna środa będzie bardziej filmowa niż inne. Skupimy się na pytaniu, dlaczego kreskówki w czasie wojny były tak popularne? – mówi prowadząca spotkanie Daria Deptuła.Jak dodaje, propaganda w filmach animowanych nie była przeznaczona dla dzieci. – Dla wielu osób jest to zaskoczenie, ponieważ postacie typu Kaczor Donald, Myszka Miki, kojarzone są zazwyczaj z produkcjami dla młodych odbiorców. Jednak w tego typu bajkach przy okazji rozluźniania atmosfery, przesyłany był propagandowy przekaz do dorosłych.

Filmy animowane w okresie wojny zyskały dużą popularność głównie dzięki bardzo niskim kosztom produkcji. – Nie trzeba było zatrudniać obsady, tworzyć kostiumów, a sławni bohaterowie nie żądali podwyższenia honorarium. Niestety dzieje wojny oraz komizm kreskówek odsunęły filmy animowane od badań historyków, a jak teraz obecnie wiadomo jest to temat ciekawy i dawniej utajniany – tłumaczy Daria Deptuła.

Muzealna środa dziś (06.02) o godzinie 18:00  w tymczasowej siedzibie Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy ulicy Psarskiego 17 w Ostrołęce. Wstęp jest bezpłatny.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *