RN
TwitterFacebook

Spotkanie z autorem książki „Śladami Niezłomnych” [FOTO]

Spotkanie autorskie z Jackiem Karczewskim. Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych zaprezentował swoją książkę „Śladami Niezłomnych”. Spotkanie zorganizowano w poniedziałkowy (26.03) wieczór w Ostrołęckim Centrum Kultury. Rozmów na temat książki nie brakowało, słuchacze chętnie angażowali się w konwersację.

Przed wystąpieniem autora książki został przedstawiony seans filmowy dotyczący rodziny Kaniów z Lipnik. Opowieść o Czesławie Kani ps. „Nałęcz”, to wypowiedzi kilku osób mających wiedzę dotyczącą działalności bohatera. Głos w filmie zabrali m. in. siostrzenica i wnuczka niezłomnego, które wspominały jego ciężkie życie i ostateczne rozstrzelanie. Projekcja filmowa była znakomitym wprowadzeniem do zobrazowania tego, co zawiera dzieło. Dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej możemy odkrywać takie informacje i utrwalać to, co niegdyś było ukrywane.

Głównym celem książki jest pokazywanie niezwykłych postaci i pogłębianie wiedzy na temat bohaterów zabitych przez służby bezpieczeństwa ZSRR. W dziele literackim możemy zobaczyć liczne fotografie. Znajdują się również fragmenty listów pisanych przez dzieci bohaterów. Możemy dowiedzieć się na przykład, że w 1954 roku w Dudach Puszczańskich został zabity przez brutalne służby ostatni żołnierz ruchu partyzanckiego.

Autor wspomina, że dzięki publikacji artykułów dotyczących Żołnierzy Wyklętych na łamach gazety „Nasz Dziennik” spływały do nich liczne wiadomości. Dotyczyły posiadanych przez ludzi materiałów ukrywanych latami przez rodziny dotknięte nieszczęściem. Zainteresowanie było na całą Polskę przez co można dysonować fotografiami z całego kraju.

Świadomość społeczeństwa o Żołnierzach Wyklętych jest potrzebna – mówi pan Tomasz. – Uważam, że młodzież i inni, którzy chcą uważać się Polakami, patriotami powinni znać i pielęgnować prawdę o ruchach niepodległościowych na naszych terenach. Przeczytać jak ludzie się angażowali w Polskość walcząc rożnymi metodami z oprawcami. Jest piękną sprawą, że są tacy ludzie jak Pan Jacek, którzy chcą to Nam pokazywać.

Po spotkaniu każdy mógł zakupić książkę z autografem autora. Opinie przybyłych były bardzo przychylne dla wykonawcy dzieła. Odbiorcy podkreślali, że brakowało takiej pozycji książkowej nie tylko na terenie Ostrołęki, ale także całego kraju. Mają nadzieję, że będzie ona prezentowana w szkołach, aby poszerzać wiedzę o walce Żołnierzy Wyklętych. Autor mówi o kolejnych publikacjach.

Rafał Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *