TwitterFacebook

Spotkanie z prof. Marianem Pokropkiem w MKK w Ostrołęce

Mieszkańcy Ostrołęki mogli dowiedzieć się czym charakteryzowało się budownictwo na terenach puszczy zielonej. W Muzeum Kultury Kurpiowskiej zorganizowano spotkanie z profesorem Marianem Pokropkiem autorem książki „Budownictwo drewniane Kurpiów Puszczy Zielonej”.

Jak wyjaśnia prof. Marian Pokropek chałupy kurpiowskie różnią się od innych typów polskiego budownictwa ludowego: Wyróżniają się zwartą bryłą, tak zwany układ dośrodkowy czyli wokół jednego komina układają się trzy, cztery różne pomieszczenia takie jak sień, izba, alkierz i komora. Centralność komina daje nie tylko wspaniałe możliwości planistyczne, ale również grzewcze.

Podczas spotkania prof. Pokropek opowiedział także o tym, jak zaczęła się jego przygoda z etnografią i jak po raz pierwszy trafił na kurpie.

Muzeum Kultury Kurpiowskiej, wydając publikację o budownictwie kurpiowskim na terenach Puszczy Zielonej, chciało utrwalić dawne tradycje budowlane.

Chcemy przez tą publikacje przede wszystkim przypomnieć jak to budownictwo wyglądało – mówi Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce – Liczymy także na pobudzenie pewnej wrażliwości estetycznej wśród mieszkańców regionu, ale też wśród projektantów. Mamy nadzieje, że ta publikacja trafi do biur projektowych. Będzie takim źródłem z którego będzie można czerpać inspiracje w projektowaniu współczesnych budynków i budownictwa mieszkalnego na kurpiach.

Autor publikacji profesor Marian Pokropek urodził się w 1932 roku. Przez lata pracy na Uniwersytecie Warszawskim pełnił funkcję kierownika Zakładu Etnografii Polskiej i Słowiańszczyzny w katedrze Etnologii i Antropologi Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *