RN
TwitterFacebook

Światowy Dzień Cukrzycy za nami

Objawia się ogólnym osłabieniem, dużym pragnieniem, zmęczeniem i sennością a nieleczona może prowadzić do uszkodzenia wzroku i rozległych chorób serca. Z cukrzycą, bo o niej mowa, boryka się w Polsce około 3,5 miliona osób. Szacuje się, że dodatkowy milion przypadków pozostaje niezdiagnozowany.

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest od 1991 roku, 14 listopada, z okazji wynalazcy insuliny – Fredericka Bantinga. Celem święta jest nagłośnienie problemu oraz zachęcenie społeczeństwa do badań profilaktycznych, bo jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia z powodu choroby na świecie do zgonów do chodzi co kilka sekund. Jednak jeśli cukrzyca zostanie wykryta odpowiednio wcześnie i pacjenci przestrzegają zaleceń lekarza w sprawie diety i trybu życia choroba nie musi przynieść tragicznych skutków.

Pani Wiesława uczęszczająca do Dziennego Domu Seniora w Ostrołęce ze stwierdzoną cukrzycą żyje już ponad 20 lat. W jej przypadku choroba przyszła niespodziewanie.

Byłam szczupła, dużo się ruszałam i prowadziłam raczej normalną dietę. Wiedziałam, że osoby z cukrzycą przeważnie były otyłe, dużo piły, mało się ruszały i dużo spały. Ja tego nie miałam, jednak czasami mdlałam. Lekarze powiedzieli, że chorobę mogłam mieć tak naprawdę od najmłodszych lat. W życiu bym o tym nie pomyślałaopowiada pani Wiesława.

Dzisiaj seniorka przyjmuje cztery razy dziennie zastrzyki z insuliny i przestrzega diety. Mimo że głębszych powikłań nie doświadcza, wciąż przydarzają jej się zawroty głowy.

Cukrzyca prowadzić może jednak do poważnych komplikacji. Jedną z nich jest Zespół Stopy Cukrzycowej, który jest przyczyną 2/3 nieurazowych amputacji kończyn dolnych. W 2017 roku liczba pacjentów w Polsce, która musiała przejść ten zabieg wyniosła 4000.

W Ostrołęce już od przyszłego roku ma zacząć funkcjonować zupełnie nowy oddział chirurgii naczyniowej, o którym pisaliśmy TUTAJ. Ma on być jednym z najnowocześniejszych w Polsce i przyczynić się do mniejszej liczby amputacji kończyn spowodowanych Zespołem Stopy Cukrzycowej.

Mateusz Święcicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *