RN
TwitterFacebook

Święcenia diakonatu w Ostrołęce [FOTO]

W IV niedzielę Adwentu, 23 grudnia 2018 roku, w kościele parafialnym pw. Nawiedzenia NMP w Ostrołęce, kleryk VI roku Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, Sebastian Rafał Urbański, przyjął święcenia diakonatu. Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył Pasterz Diecezji biskup Janusz Stepnowski.

Diakonat to pierwszy stopień sakramentu święceń kapłańskich. Przez te święcenia diakoni zostają włączeni w poczet duchowieństwa, podczas liturgii mogą nosić albę i dalmatykę lub komżę oraz stułę przewieszoną przez lewe ramię.

W momencie święceń przez nałożenie rąk przez Księdza Biskupa diakoni otrzymują ważne zadania do wypełniania wobec Kościoła i wiernych. A w wypowiedzianych publicznie słowach przysięgi ślubują wobec swojego biskupa m.in. celibat oraz posłuszeństwo. Diakoni stają się również sługami miłosierdzia i Bożego Słowa, co podkreślił w homilii bp Janusz Stepnowski:

W przeszłości ta posługa związana była z posługą miłosierdzia dla drugiego człowieka. Ale nie tylko. Byli diakoni, tak jak diakon Filip, w którego życiu bardziej jest przepowiadanie i służba Słowu Bożemu, jak służba miłosierdzia. W dawniejszej historii, szczególnie pierwszych wieków chrześcijańskich, była to nade wszystko służba miłosierdzia. I w dzisiejszych czasach, jest to w pewnym sensie przypomnienie, że człowiek, który kroczy ku Chrystusowemu kapłaństwu, ma za zadanie też służyć tą służbą miłosierdzia. Ale jakby pierwszorzędnym zadaniem we współczesnych czasach diakona jest głoszenie Słowa Bożego, zgłębianie tego Słowa, przybliżanie tego Słowa drugiemu człowiekowi.

Obecnie Diecezja Łomżyńska posiada 12 diakonów.

x. MS

1 komentarz

  1. dm Odpowiedz

    No nareszcie i TEN kleryk diakonem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 − 11 =