TwitterFacebook

Tradycja strojenia bożonarodzeniowego drzewka na Kurpiach

Ze świętami Bożego Narodzenia związanych jest bardzo wiele tradycji. Jedną z nich jest między innymi ubieranie bożonarodzeniowego drzewka. Zwyczaj ten obecnie w każdym domu wygląda bardzo podobnie. Na choince wieszane są najczęściej kupione w sklepie bombki, łańcuchy i światełka. Kiedyś ozdabianie drzewka miało swój niepowtarzalny charakter i mogło wyglądać zupełnie inaczej w zależności od tego w jakiej części Polski się znajdowaliśmy.

Dawniej na terenie Kurpi zwyczaj ubierania drzewka miał charakter rodzinny. Rodzice, dzieci i dziadkowie wspólnie wykonywali ozdoby świąteczne. Służyły do tego takie materiały jak: słoma, bibuła, czy papier. Nie od zawsze na terenie Puszczy Kurpiowskiej ozdabiano też choinki.

– Dopóki nie przyszła moda na choinkę, to w domach stawiane były snopki słomy. Często z owsa, jęczmienia, żyta i one były także zdobione jak choinka, tradycyjnymi ozdobami – mówi Wiesława Bogdańska.

Zwyczaj stawiania w domu drzewka bożonarodzeniowego na Kurpie przywędrował bardzo późno. W niektórych rejonach puszczy kurpiowskiej choinki pojawiły się dopiero w drugiej połowie XX wieku. Dla porównania w Polsce pierwsze drzewka w domach szlacheckich i mieszczańskich zaczęto stawiać już w połowie IX wieku. Zwyczaj ten przywędrował na tereny naszego kraju z Niemiec.

Lista ozdób wykonywanych na Kurpiach jest bardzo długa. Mieszkańcy tego regionu tworzyli między innymi: łańcuchy, bombki, aniołki z bibuły, koszyczki ze słomy oraz tak zwane koluszki.

AB/fot: MKK w Ostrołęce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *