RN
TwitterFacebook

Trwa śledztwo w sprawie uboju chorego bydła. Inspektorzy z UE na kontroli w Polsce

Trwa prokuratorskie śledztwo w sprawie uboju chorych zwierząt prowadzonego w miejscowości Kalinowie w powiecie ostrowskim. Postępowanie trafiło do Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce. Stanowisko stracił już powiatowy lekarz weterynarii w Ostrowi Mazowieckiej.

– Sprawa została przejęta do dalszego prowadzenia z Prokuratury Rejonowej z Ostrowi Mazowieckiej, ze względu wagę śledztwa, ponieważ prokuratura Okręgowa w Ostrołęce, Wydział I Śledczy prowadzi najpoważniejsze postępowania z okręgu ostrołęckiego – powiedziała nam zastępca Prokuratora Okręgowego w Ostrołęce, prok. Anna Drewnowska. Postępowanie prowadzone jest w sprawie znęcania się nad zwierzętami oraz wprowadzania obrotu substancji szkodliwych w postaci mięsa z ubojni prowadzonej pod Ostrowią Mazowiecką. Nikomu jeszcze nie postawiono zarzutów.

Rzeźnia na terenie gminy Ostrów Mazowiecka, została zamknięta i usunięta z listy zakładów, których produkcja jest dopuszczona do sprzedaży. W związku z nielegalnym ubojem krów zwolniony został też powiatowy lekarz weterynarii w Ostrowi Mazowieckiej. Poinformował o tym na konferencji prasowej Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk. Ponadto rozwiązano umowy z lekarzami nadzorującymi zakład.

Dodatkowo dziś (04.02) o godz 9:00 rozpoczęła się kontrola inspektorów Unii Europejskiej. Ma potrwać do piątku. Kontrolerzy weszli do Głównego Inspektoratu Weterynarii, jutro rozpoczną kontrolę w ubojniach oraz w wojewódzkim bądź powiatowym inspektoracie weterynarii. Kontrolerzy rozmawiają też z policją. Przekazano im materiały dotyczące skupu zwierząt pourazowych – w tym ogłoszenia w mediach w tej sprawie. Równolegle sprawę bada wydział gospodarczy policji. Mięso z ostrowskiej ubojni z niepełną dokumentacją zostało przekazane do utylizacji.

Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego Jacek Zarzecki powiedział, że Rada Sektora Wołowiny wspólnie z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka przedstawiła ministrowi rolnictwa postulaty, które mają na celu wyeliminowanie nielegalnych praktyk związanych z ubojem zwierząt. Apelują o karę bezwzględnego więzienia dla przedsiębiorców odpowiedzialnych za to oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej dla nich. Dla lekarzy weterynarii, którzy dopuszczą się nieprawidłowości, postulują sześcioletni zakaz wykonywania zawodu. Hodowcy chcą też całodobowego monitoringu w ubojniach.

Przed kilkoma dniami reporterzy TVN ujawnili proceder uboju i przerabiania na mięso chorych i padłych krów w rzeźni w gminie Ostrów Mazowiecka. Z informacji Komisji Europejskiej wynika, że mięso z nielegalnego uboju krów trafiło do 13 krajów.

EN/IAR/to/jj/pz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *