RN
TwitterFacebook

Udział Ostrołęki w Powstaniu Warszawskim

Pierwszego sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 Warszawa stanęła w ogniu. Armia Krajowa rozpoczęła w stolicy powstanie, mające na celu wyswobodzenie miasta spod okupacji niemieckiej. Polskie władze chciały odzyskać teren zanim wkroczą na niego wojska Armii Czerwonej. Swój udział w walkach o wyzwolenie stolicy miała Ostrołęka. W bojach z siłami niemieckimi uczestniczyły między innymi jednostki wojskowe pochodzące z tego miasta.

W Warszawie walczył między innymi pluton 5 Pułku Ułanów Spieszonych Armii Krajowej. Był on następcą 5 pułku ułanów Zasławskich, który stacjonował przed II wojną światową na terenie Ostrołęki.

Od 1 sierpnia do 2 października 1944 roku pod dowództwem chorążego Stefana Borkowskiego brał on udział w walkach między innymi na terenie śródmieścia i starówce – mówi Jerzy Kijowski, wiceprezes Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego i historyk.

Historia 5 Pułku Ułanów Zasławskich

Pułk powstał w 1830 roku jako 5 Pułk Ułanów Zamoyskich. 26 maja 1921 roku przybył do Ostrołęki po zakończeniu wojny Polsko – Bolszewickiej już jako 5 Pułk Ułanów Zasławskich na stały pokojowy postój. Jego koszary znajdowały się na terenie Wojciechowic, które stanowią w tym momencie jedno z ostrołęckich osiedli.

30 sierpnia 1939 roku pułk otrzymał rozkaz wymarszu z koszar i od momentu wybuchu II wojny światowej walczył z armią niemiecką. Toczył boje z nieprzyjacielem między innymi na terenie Prus Wschodnich. 5 października 1939 roku po kapitulacji podpisanej przez gen. Franciszka Kleeberga złożył broń. Po zakończeniu wojny obronnej jeszcze w 1939 roku na terenie obwodu Ostrołęka reanimowano go jako 5 Pułk Ułanów Spieszonych.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 + fifteen =