RN
TwitterFacebook

W Ostrołęce uczcili pamięć o żołnierzach wyklętych [FOTO]

W Ostrołęce, podobnie jak w innych miastach w Polsce odbył się bieg  „Tropem Wilczym”. Ostrołęczanie już po raz czwarty wzięli udział w tym wydarzeniu. Bieg rozpoczął się od startu honorowego, który miał miejsce przy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Dziesięć minut po nim uczestnicy wydarzenia wystartowali ze startu ostrego. W Ostrołęce zawodnicy i zawodniczki mieli do pokonania dwa dystanse. Krótszy wynosił 1963 metry. Symbolizował on datę śmierci ostatniego czynnie działającego żołnierza wyklętego Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”. Natomiast dłuższy liczył  5 kilometrów.

Takie inicjatywy powinny być co tydzień – mówi jeden ze zwycięzców biegu Przemysław Dąbrowski – Mieszkamy w takim regionie w którym ludzie pamiętają. Fajnie jest wziąć udział w takim wydarzeniu. Przyjechałem specjalnie dzień wcześniej z gór aby tu pobiec 

Łącznie w biegu wzięło udział około 500 osób. Wśród nich znaleźli się mieszkańcy Ostrołęki, Kadzidła, Myszyńca, Ław, Olszewa Borek, czy Rzekunia. Po zakończeniu biegu każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal. Ale w tym wydarzeniu nie medale były najważniejsze.

Chodzi tu o integrację społeczeństwa i pamięć o naszej przeszłości. Myślę, że to jest bardzo ważne, że możemy uczcić pamięć żołnierzy wyklętych – mówi Patrycja, jedna z uczestniczek wydarzenia.

Po zakończonym biegu osoby biorące udział w wydarzeniu mogły się też posilić ciepłym posiłkiem w hali im. Arkadiusza Gołasia. Czekała tam na nich pożywna grochówka.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *