TwitterFacebook

W szpitalu w Ostrołęce wykryto odrę

Na oddziale zakaźnym w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce, hospitalizowany był mieszkaniec powiatu wyszkowskiego, u którego stwierdzono podejrzenie odry. Jest to pierwszy taki przypadek w regionie od dłuższego czasu. Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna, bardzo łatwo rozprzestrzenia się wśród nieodpornych osób.

– Trafił do nas młody pacjent, który miał objawy odry. Rozpoznaliśmy te chorobę dzięki dużemu doświadczeniu naszych lekarzy. Wyniki badań potwierdzających rozpoznanie wirusa, jeszcze do nas nie wróciły z Państwowego Zakładu Higieny, ale wszystkie objawy takie jak światłowstręt i inne, wskazują na odrę – mówi Włodzimierz Kucharski, zastępca dyrektora szpitala w Ostrołęce.

Stwierdzony przypadek wymagał zastosowania na oddziale szczególnych środków ostrożności. – W związku, że wystąpiła tu odra, musieliśmy profilaktycznie zaszczepić wszystkich, którzy kontaktowali się z tym pacjentem, w sumie 35 osób – dodaje.

Objawy występują po około 10 dniach od zakażenia. Choroba objawia się podwyższoną temperaturą, zwłaszcza w okolicach 39 -41 st. C., towarzyszy jej czerwona, grubo plamista grudkowa wysypka oraz zapalenie spojówek. Chory ma światłowstręt oraz napadowy, suchy kaszel.

Odra jest najbardziej niebezpieczna dla dzieci do 5 roku życia oraz osób z zaburzeniami układu odpornościowego.

Na szczęście młody pacjent został wyleczony i wypisany do domu.

EN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *