TwitterFacebook

Warsztaty etnograficzne w Muzeum Kultury Kurpiowskiej

Dzieci z Zespołu Szkół w Łęgu Przedmiejskim poznały tradycje kurpiowskie związane ze świętami Bożego Narodzenia. Miało to miejsce podczas warsztatów etnograficznych w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Zajęcia rozpoczęły się od przybliżenia dzieciom tradycji jakie panowały na terenie Kurpi.

Kiedyś na kurpiach w cztery kąty izby ustawiało się snobki nieomłóconego zboża – mówi Agnieszka Kowalewska, pracownik muzeum – Robiono to po to aby w przyszłym roku były dobre, pomyślne zbiory. Kiedy pojawiło się drzewka bożonarodzeniowe mieszkańcy kurpi zaczęli tworzyć ozdoby choinkowe. Były one robione z papieru, z bibuły. Najważniejszy był łańcuch – symbolizował więzy rodzinne, aniołek symbolizował błogosławieństwo Boże. Po za tym na choinkę zawieszało się jabłka, orzeszki, które były symbolem dobrobytu.

Podczas zajęć dzieci mogły nie tylko dowiedzieć się o tradycjach świątecznych, ale też wykonać własne ozdoby choinkowe.

W ten sposób kultywujemy naszą tradycję związaną z regionem kurpiowskim. Dzieci poznają jak to dawniej na kurpiach ludzie przygotowywali się do Bożego Narodzenia i wszystkie zwyczaje, obrzędy związane z tymi dniami – mówi Elżbieta Stenka, nauczycielka z Zespołu Szkół w Łęgu Przedmiejskim.

Bożonarodzeniowe warsztaty etnograficzne potrwają w Muzeum Kultury Kurpiowskiej do 21 grudnia.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *