RN
TwitterFacebook

Wernisaż rzeźby i rysunku Adama Myjaka [FOTO]

Gościem Galerii Ostrołęka w piątkowy wieczór był Adam Myjak. Artysta posiada na swoim koncie kilkadziesiąt indywidualnych wystaw w kraju i na świecie. Jego prace oglądano w muzeach m.in. Duisburgu, Bochum, Pradze czy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. W Ostrołęce zaprezentował swoje nieliczne dzieła, gdyż jego zbiór liczy ich bardzo wiele. Nie mniej jednak jak twierdzi autor te prezentowane są zbiorem specjalnym.

Wychowanek Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przeszedł wszystkie szczeble kariery i obecnie jako profesor zwyczajny jest rektorem tej uczelni. Jego zamiłowanie do sztuki zrodziło się w dzieciństwie, a inspiracją do rzeźby był Xawery Dunikowski wielki polski rzeźbiarz.

Człowiek musi mieć jakąś pasję i od tego się zaczyna. Ja uwielbiałem to robić od początku i ciągle tylko rysowałem, natomiast później przypadkowo dodatek do rysunku- Dunikowski. Tak mnie zainspirowało, że z gliny, ziemi można budować formę, kształt i to dla mnie było takim punktem zwrotnym, że doszła i rzeźba – mówi Adam Myjak.

Sztuka w jego wykonaniu dotyczy głównie człowieka, portrety głów, postaci ludzkich iż jak twierdzi sam autor człowieczeństwo jest centrum całej sztuki. Rzeźba w metalu to standard w wykonaniu artysty lecz po ukończeniu 70 lat do swoich dzieł stosuje nowatorskie metody jakimi są rzeźby z blachy nierdzewnej. Przez te eksperymenty autor wprowadza nowatorskość i podburzenie dotychczasowych zastosowań w rzeźbie.

Wystawę w Galerii Ostrołęka przy Placu Bema można oglądać do końca września.

Rafał Ś

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eighteen + six =