RN
TwitterFacebook

Współpraca rządu z samorządem

Trwa konwent powiatów województwa mazowieckiego. Tym razem spotkanie odbywa się na terenie powiatu ostrołęckiego. Bierze w nim udział 33 starostów z Mazowsza oraz przedstawiciele województwa mazowieckiego.

Współpraca rządu z samorządem jest fundamentem w rozwoju naszego państwa – mówi Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. Ogromną połać zadań rządowych wykonują samorządy powiatowe. Z kolei starostowie jako gospodarze swoich terenów są w stałym kontakcie z gminami. W momencie, gdy istnieje chęć współpracy pomiędzy administracją rządową na terenie Mazowsza – Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim, a Konwentem Powiatów Województwa Mazowieckiego to zawsze jestem otwarty na tego typu spotkania. Jedynie w rozmowach, w wymianie poglądów i w słuchaniu tego jakie są problemy istnieje możliwość ich rozwiązywania.

Uczestnicy konwentu wzięli wczoraj udział między innymi w odbiorze mostu na rzecze Omulew, a także w konferencji z panelem dyskusyjnym. Tematem przewodnim wystąpienia wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery było „Współdziałanie i koordynacja działań pomiędzy wojewodą a jednostkami samorządu terytorialnego w czasie wystąpienia sytuacji kryzysowych”

Wniosków jest bardzo wiele po ostatniej sytuacji na Pomorzu i to takich, które muszą iść w kierunku rozwiązań nie tylko i wyłącznie funkcjonalnych, wewnętrznych, ale również ustawowych – mówi Zdzisław Sipiera. Takich, które przyniosą rozwiązania docelowe oparte na nowym prawie. Obecnie powołano grupę, która zajmuje się przyjęciem wniosków, które będą podstawą do zmian takich właśnie przepisów. Ma to na celu ułatwienie i unormowanie spraw związanych z funkcjonowaniem w sytuacjach kryzysowych samorządów, państwa, w całości wszystkich tych, którzy odpowiadają za niesienie pomocy ludziom. 

Bardzo ważna w tego typu sytuacjach jest ciągła komunikacja bez przeszkód. Najczęściej jest tak, że kataklizm przychodzi w momentach kiedy nie jesteśmy w pracy, kiedy jest wolne, kiedy mamy urlop, a działanie służb kryzysowych jest stałe i przez całą dobę. Obecnie widać, ze nie wszystkie procedury są w pełni sprawne. Dla mnie najważniejsze jest uruchomienie wszystkich kanałów informacji, żeby w razie kryzysu można było sprawnie się komunikować, żeby nie było żadnej godziny nawet zmarnowanej na podstawie tego, że w tym momencie ktoś nie pełnił w danym momencie swojej funkcji. To wszystko trzeba udrożnić, żeby można było szybko reagować – dodaje Zdzisław Sipiera.

Przed nami kolejny dzień konwentu. Jego uczestnicy spotkają się dziś między innymi z wicemarszałkiem województwa mazowieckiego Wiesławem Raboszukiem.

Anna Sutuła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *