RN
TwitterFacebook

Wzrasta liczba zachorowań na odrę na Mazowszu

Od początku roku w województwie mazowieckim wykryto 160 przypadków odry. Tylko od 15 do 28 lutego, chorobę rozpoznano w 50 przypadkach w tym 5 w powiecie ostrołęckim. Pacjenci byli hospitalizowani w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce. Jak zapewnia dyrekcja placówki, zarówno osobom, które są hospitalizowane czy tym, które zwyczajnie odwiedzają pacjentów szpitala, nie zagraża niebezpieczeństwo zarażenia odrą.

– Osoby, które zachorowały w ostatnim okresie, to dorośli w wieku od 18 do 67 lat (w tej grupie jest blisko 40 osób) i dzieci w wieku od 9 do 13 lat (było to 11 osób). Wśród chorych 32 nie były szczepione przeciwko odrze, nie byli to sami Polacy, bo wśród chorych było 7 obcokrajowców. Od początku stycznia 2019 roku, w ramach nadzoru nad otoczeniem osób chorych, zaszczepiono przeciwko odrze 1153 osoby – mówi Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie.

Choroba przenosi się droga kropelkową. Wirus odry dostaje się do naszego organizmu przez nos, usta czy spojówki. Jeśli namnoży się wystarczająco w błonach śluzowych, wtedy trafia do innych miejsc np. skóry, nerek, żołądka,wątroby czy jelit.

Przypomnijmy, że w szpitalu w Ostrołęce odrę wykryto u 5 osób z czego 4 zostały już potwierdzone. Chorzy po hospitalizacji zostali wypisani do domu. – Jeśli trafia do nas pacjent z odrą jest izolowany w takich warunkach, że nie ma możliwości przekazania tego zakażenia innym pacjentom. Także pacjenci przebywający i leczeni u nas w szpitalu są bezpieczni – mówi lekarz Włodzimierz Kucharski, zastępca dyrektora szpitala w Ostrołęce.

Dodajmy od 1975 roku szczepienie przeciw odrze weszło obowiązkowo do kalendarza szczepień, utrudnia to jednak ruch antyszczepionkowy.

EN

1 komentarz

  1. pisowiec Odpowiedz

    szczepić szczepić bo 500+ wam przepadnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

18 − 11 =