RN
TwitterFacebook

Z Ostrołęki do Chorzel pociągiem po 18 latach. Umowa podpisana [FOTO]

Po 18 latach ma powrócić połączenie kolejowe z Ostrołęki do Chorzel. Inwestycja obejmie przebudowę 57 km torów oraz modernizację obiektów znajdujących się na trasie. Dziś, 26 lipca, PKP Polskiej Linie Kolejowe S.A. i Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Towarowe podpisały umowę w tej sprawie.

Przed zamknięciem połączenia w 2001 roku podróż między Szczytnem a Ostrołęką trwała pociągiem ponad dwie godziny, teraz ten czas ma zostać zredukowany do około 60 minut. Dzięki temu z Ostrołęki do Olsztyna mamy dotrzeć w około półtorej godziny. Do samych Chorzel dojedziemy w 30 minut. To za sprawą nowych torów, dzięki którym pociągi pasażerskie będą mogły jeździć z prędkością do 120 km/h, towarowe do 80 km/h.

Oprócz nowych torów pojawią się również nowe obiekty. W ramach modernizacji linii nr 35 powstanie 19 rozjazdów, perony dostosowane do osób niewidomych na 4 stacjach i 4 przystankach, 35 przejazdów kolejowo-drogowych oraz 20 obiektów inżynieryjnych – 14 przepustów i 6 mostów. Inwestycja obejmie również wymianę m.in. konstrukcji zapuszczonego 250-metrowego mostu kolejowego na rzece Narew.

W Ostrołęce powstanie lokalne centrum sterowania ruchem (LCS). Mechaniczne urządzenia, które obecnie znajdują się na trasie mają zostać zastąpione nowoczesnymi urządzeniami komputerowymi. Dzięki temu z jednego punktu pracownicy będą mogli obsługiwać wszystkie stacje.

Wartość całej inwestycji to ponad 314 milionów złotych. Pierwsze prace w ramach projektu „Modernizacja linii kolejowej nr 35 na odcinku Ostrołęka-Chorzele” mają ruszyć jeszcze w tym roku.

Mateusz Święcicki

2 kommentarze

  1. Paweł Odpowiedz

    no proszę można. A nas PiS zaorał na lata zabierając 40 milionów przeznaczonych na remont linii Łomża Śniadowo. Już w tym roku mielibyśmy kolej w Łomża a w przyszłości połaczenie z Olsztynem , Gdańskiem czy też bezpośrednio z portem lotniczym w Szczytnie.

  2. jan Odpowiedz

    niech oni dadza sobie spokoj z modernizacja tej linii kol poco i komu to potrzebne lepiej przeznaczyć to na inne cele

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *