TwitterFacebook

Zabytkowa lokomotywa postoi dłużej na stacji w Ostrołęce

Zabytkowa lokomotywa pozostanie na skwerze kolejarzy przy dworcu PKP w Ostrołęce do 2028 roku. Prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski i dyrektor Stacji Muzeum Joanna Kaźmierska, podpisali dokumenty przedłużające wynajem parowozu. Jest to najdłuższa umowa użyczająca eksponat, jaką podpisała placówka do tej pory.

Do tej pory najdłuższe okresy, na jakie umowa była podpisywana z naszymi instytucjami to było pięć lat – mówi Bożena Żelazowska, Przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Jesteśmy przekonani, że okres 11 lat następnych, to taki czas kiedy będzie można dokonać inwestycji. A jeżeli środki stąd zostaną włożone w te obiekty, to chcemy żeby one służyły też tej społeczności.

Zabytek znajdujący się na skwerze kolejarzy to lokomotywa PX 48. Jest to lokomotywa parowa wąskotorowa, którą sprowadzono do Ostrołęki w 2013 roku. W Ostrołęce odrestaurowano ją i teraz cieszy oczy osób odwiedzających dworzec PKP i skwer kolejarzy w mieście.

Taka lokomotywa mogła być używana do przewozów towarów i ludzi. Był to taki środek lokomocji na tamte lata (XIX, XX wiek), który służył do masowego przewozu towarów, czyli drzewa, węgla i innych rzeczy. Oczywiście były wpinane wagony osobowe i przemieszczali się mieszkańcy okolicznych miejscowości i Ostrołęki – mówi Jerzy Grabowski, były kolejarz.

Przy okazji podpisania umowy, goście mogli zobaczyć stworzoną przez Jerzego Grabowskiego „Kasę biletową”. Jest to salka, w której znajdują się pamiątki dotyczące kolejnictwa.

AB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *