RN
TwitterFacebook

Zajęcia z udzielania pierwszej pomocy w ostrołęckiej Kultownii [FOTO]

– Teraz wiem, jak mogę pomóc mojemu dziecku gdy np. się zakrztusi. Wiem jak pomóc komuś, kto dostanie ataku padaczki czy się oparzy. To są bardzo cenne informacje – mówiła Iwona, po szkoleniu z ratownikami Grupy Ratowniczej Nadzieja w ostrołęckiej Kultowni. Mieszkańcy miasta mogli poznać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy i przećwiczyć zachowania w sytuacji zagrażającej życiu drugiej osoby. 

Ostrołęcka Grupa Ratownicza Nadzieja nie tylko przypomina mieszkańcom o podstawowych zasadach pierwszej pomocy. Ratownicy biorą czynny udział w poszukiwaniach osób zaginionych, zabezpieczają różnego typu wydarzenia w mieście, bądź podnoszą świadomość społeczną na temat pierwszej pomocy poprzez różnego rodzaju kursy i szkolenia. W tego typu spotkaniach, ratownicy zwracają uwagę na to, jak ważny jest czas, w którym udzielimy pomocy osobie poszkodowanej. – Jeśli w przeciągu 4,5 minuty nie zastosuje się podstawowych działań, to niestety po tym czasie mózg człowieka przestaje pracować, czyli powoli umieramy – mówi Mariusz Zera z Grupy Ratowniczej Nadzieja w Ostrołęce.

Oprócz zdobywania wiedzy podczas szkolenia, była też praktyka. Dorośli mogli sami wykonywać resuscytację na fantomach. Dzięki takim spotkaniom wzrasta szansa, że będziemy mogli pomóc osobie poszkodowanej do czasu przyjazdu pogotowia.

 Rafał Ś

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *