RN
TwitterFacebook

Mazowieckie. Sprowadzali kobiety z Ameryki Południowej i zmuszali do prostytucji

Trzynaście osób zatrzymanych wczoraj (15.01.) w sprawie handlu ludźmi usłyszało zarzuty. Grupa przestępcza działająca na terenie kilku województw, w tym mazowieckiego, sprowadzała do Polski młode kobiety z Ameryki Południowej obiecując im pracę, a następnie zmuszała je do prostytucji.

Jak powiedział IAR rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, prokurator Michał Smętkowski, wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, ułatwiania cudzego nierządu oraz czerpania z niego korzyści oraz handlu ludźmi. Dodał, że kilku podejrzanym zarzuca się też wymuszenie rozbójnicze.

Sąd rozpatrzy dzisiaj wnioski o zastosowanie aresztu tymczasowego wobec jedenastu podejrzanych. Najsurowsza kara za te przestępstwa to dziesięć lat pozbawienia wolności – powiedział Smętkowski. Zatrzymani to kobiety i mężczyźni w wieku od 21 do 57 lat.

Nielegalny proceder dotyczył co najmniej kilku kobiet, które były rekrutowane w swoich krajach, a następnie trafiały do Polski. Podczas wczorajszej akcji na terenie województw: mazowieckiego (m.in. w Ostrowi Mazowieckiej), łódzkiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego udało się uwolnić między innymi dwie obywatelki Peru, które otrzymały wsparcie Fundacji „La Strada”. O sprawie zawiadomiono też placówki dyplomatyczne.

Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań w tej sprawie. Wideo z akcji rozbicia grupy można zobaczyć na stronie wielkopolskiej policji. 

IAR/Wielkopolska policja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *