TwitterFacebook

Ostrów Maz.: Miasto może stracić 16 mln na ścieżki pieszo-rowerowe

Budowa ścieżek pieszo-rowerowych w Ostrowi Mazowieckiej stoi pod znakiem zapytania. 13 na 21 radnych miasta głosowało przeciwko zwiększeniu budżetu na budowę tej inwestycji. Po rozstrzygnięciu przetargu całkowita cena wzrosła o 17% z 20 mln zł do nieco ponad 23 mln zł. Miasto może stracić 16 mln dofinansowania unijnego.

Budowa ścieżek pieszo-rowerowych to temat procedowany w mieście od 3 lat. Wykonawca na tę inwestycję został wyłoniony dopiero w piątym przetargu. Była to jedyna oferta jaka spłynęła do urzędu. Tym samym, wcześniej zakładana całkowita cena inwestycji wzrosła o 17%, czyli koszt, jaki ma pokryć miasto wzrósł o nieco ponad 3 mln zł. Radni nie zgodzili się na takie rozwiązanie.

Myślę, że miasta nie stać na to. Umowy można przełożyć na 2019 rok i rozstrzygnąć wtedy przetarg. Ten rok jest rokiem wyborczym i wszystkie firmy podnoszą swoje ceny do góry. W następnym roku podejrzewam, że będzie dużo taniej twierdzi radny Jacek Wilczyński.

Dziwi mnie postawa niektórych radnych. Udało się pozyskać 16 mln zł środków zewnętrznych. Oczywiście lepiej byłoby to zrobić taniej, ale dopłacenie 1/3 ceny to też jest sukces. Nawet, kiedy jest dofinansowanie 50/50 to już warto wchodzić w inwestycje, która ma służyć rozwojowi miasta. Przekładanie na przyszły rok kalendarzowy na pewno nie służy niczemu dobremu, bo jest obawa, że ta inwestycja nie będzie w ogóle zrealizowanamówi radny Robert Krajewski

Nad czym debatować, jak jesteśmy po wyłonieniu wykonawcy w piątym przetargu? Jeżeli rezygnujemy – a rynek obserwuje sytuację – to cena pójdzie do góry. Mało tego, czas realizacji zadania się skraca, co również wywołuje ten sam sukces. Jeżeli przetarg zostanie ogłoszony w styczniu przyszłego roku, to cena wzrośnie co najmniej o 50% informuje zastępca burmistrza Zbigniew Chrupek.

Burmistrz miasta Jerzy Bauer powiedział jasno – Ja nie zrezygnuję z tego projektu, bo to jest 3 lata pracy za państwa zgodą. Nie zrezygnuję z 16 mln zł.

Jak zapewnił burmistrz sytuacja ekonomiczna Ostrowi Mazowieckiej jest na tyle dobra, że miasto może pozwolić sobie na sfinansowanie tej inwestycji. Sprawa zostanie podjęta ponownie w planowanej sesji nadzwyczajnej.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *