RN
TwitterFacebook

Ostrów Maz. Pomagały Żydom podczas II wojny światowej. Dziś zostaną upamiętnione

W Ostrowi Mazowieckiej zostaną dziś (29.06) upamiętnieni Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. Podczas uroczystości, (początek 11.00) zostaną odsłonięte głazy z tablicami poświęconymi Jadwidze Długoborskiej oraz Lucynie Radziejowskiej. Uroczystość organizuje Instytut Pileckiego i jest ona częścią projektu “Zawołani po imieniu”, którego celem jest poszukiwanie i upamiętnianie Polaków, zamordowanym za pomoc Żydom.

Rzecznik Instytutu Grzegorz Mazurowski wyjaśnia, że Niemcy rozpoczęli prześladowania żydowskich mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej 11 listopada 1939 roku. Wówczas przeprowadzili pierwszą masową eksterminację tej społeczności. Później w pobliskiej Treblince powstał obóz zagłady, a Żydzi uciekający z transportów często znajdowali schronienie u mieszkających w okolicy Polaków. Jedną z takich osób, mówi Grzegorz Mazurowski, była Jadwiga Długoborska, która po raz pierwszy udzieliła schronienia Żydom podczas masakry 11 listopada. W kolejnych latach okupacji w prowadzonym pensjonacie ukrywała zarówno członków Armii Krajowej jak i Żydów. Jadwiga Długoborska została zamordowana 29 czerwca 1944 roku strzałem w tył głowy.

Podczas dzisiejszych uroczystości zostanie też odsłonięta tablica upamiętniająca Lucynę Radziejowską. Wraz z mężem pomagała najpierw sowieckiemu żołnierzowi, który uciekł z obozu jenieckiego, a po śmierci męża dała schronienie Żydom z Warszawy – matce z kilkunastoletnim synem. W lipcu 1943 roku w jej gospodarstwie pojawili się żandarmi niemieccy, którzy zdemaskowali Żydów. Lucyna Radziejowska trafiła do więzienia na Pawiaku, skąd wywieziono ją do KL Auschwitz, gdzie zmarła.

Jutro (30.06) w miejscowości w Stoczek odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca rodzinę Postków, która została zamordowana za ukrywanie 17 Żydów. W ramach projektu “Zawołani po imieniu” Instytutowi Pileckiego udało się upamiętnić zamordowaną za pomoc Żydom rodzinę Lubkiewiczów z Sadownego, Antoniego Prusińskiego i Piotra Leszczyńskiego ze wsi Poręba-Kocęby koło Ostrowi Mazowieckiej, a w Skłodach-Piotrowicach w gminie Zaręby Kościelne upamiętnieni zostali Aleksandra Skłodowska i Hieronim Skłodowski.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

11.00 Uroczysta Msza Święta – Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej, ul. 3 Maja 3

12.30 Odsłonięcie tablic upamiętniających Jadwigę Długoborską i Lucynę Radziejowską – teren przed Szkołą Podstawową im. T. Kościuszki, ul. Partyzantów 39

iar/wb

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × three =