RN
TwitterFacebook

Ostrów Mazowiecka: Nowy sprzęt medyczny trafiła na SOR

Dwa nowoczesne oraz bardzo przydatne urządzenia medyczne od kilku dni wspierają personel Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Ostrowi Mazowieckiej. Do  placówki trafił m.in. aparat do ultraszybkiej diagnostyki antygenowej oraz Easy Pulse do kompresji klatki piersiowej.

Dzięki aparatowi do ultraszybkiej diagnostyki antygenowej z ciągu zaledwie paru sekund można ocenić czy pacjent może być zarażony koronawirusem. Z kolei aparat Easy Pulse do kompresji klatki piersiowej z determinacją potrafi walczyć o przywrócenie krążenia pacjentom, którym z różnych powodów serce nagle się zatrzymało.

– Szczególnie cieszy nas urządzenie Easy Pulse, bo to naprawdę duże wsparcie naszego zespołu – mówi doktor Marcin Pawłowski, Kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. – Metodycznie i z regularnością maszyny prowadzi akcję reanimacyjną. W równym tempie i z identyczną siłą potrafi uciskać klatkę piersiową przez długie godziny. Skuteczność takich urządzeń jest wysoka. Dlatego w dużych miastach Europy Zachodniej ratownicy na skuterach potrafią z takim urządzeniami szybko dotrzeć do pacjentów potrzebujących natychmiastowej pomocy.

Od pierwszego dnia maksymalnie wykorzystywany jest również nowy aparat do antygenowego oznaczania koronowirusa w próbce pobranej z gardła pacjenta. Badanie wymazu trwa ledwie kilka sekund, co zdecydowanie usprawnia diagnostykę pod kątem obecności koronawirusa.

– Przy coraz większej liczbie pacjentów zgłaszających się na SOR z objawami infekcji grypowych, weryfikowanie chorych pod kątem COVID jest szybsze oraz efektywniejsze. – tłumaczy doktor Marcin Pawłowski. Pozytywny test antygenowy na naszym analizatorze jest istotną poszlaką, że mamy do czynienia z chorym na COVID. Aby mieć pewność należy dodatkowo pacjentowi wykonać drugi test metodą PCR – celem ostatecznego potwierdzenia. Dopiero drugi wynik pozytywny daje nam potwierdzenie, że pacjent jest zarażony koronawirusem.

SPZZOZ w Ostrowi Mazowieckiej

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *