RN
TwitterFacebook

Ostrów Mazowiecka: Powstała by żyć – wyjątkowa wystawa czeka na mieszkańców

To kolejny ważny i niecodzienny akcent niepodległościowy, zaproponowany w ramach obchodów jubileuszowych 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po raz pierwszy wystawę „Powstała by żyć” zaprezentowano w maju 2018 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Obecnie jest dostępna dla mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej. 

Celem ekspozycji, przygotowanej przez IPN w związku obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest ukazanie odbudowy polskiej państwowości po latach zaborów, jako sumy wysiłków i dążeń ówczesnego pokolenia Polaków.  Wystawa opowiada o wysiłku zbrojnym, rozpoczętym w sierpniu 1914 r. przez Legiony Polskie u boku Austro-Węgier, o Korpusach Polskich w Rosji oraz Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, sformowanej we Francji, dzięki szerokiej mobilizacji amerykańskiej Polonii. Wystawa przypomina okoliczności kształtowania się granic Rzeczypospolitej. Na wystawie prezentowane są archiwalne zdjęcia, plakaty i mapy, którym towarzyszą cytaty z wypowiedzi uczestników ówczesnych wydarzeń Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego i premiera Wincentego Witosa.

Uroczystości otwarcia, która odbyła się 8 listopada, towarzyszyło przekazanie sztandaru Polskiej Organizacji Wojskowej przez rodzinę Stanisława Karpińskiego, ostrowskiego działacza POW. Podczas uroczystości głos zabrał burmistrz Jerzy Bauer, który podziękował dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich Dorocie Socik oraz pracownikom Muzeum za ich codzienne zaangażowanie i trud włożony w tworzenie tak ważnej instytucji. Słowa uznania skierował też do rodziny Stanisława Karpińskiego, dziękując za pieczę, którą sprawowali dotychczas nad sztandarem. Podziękował również za zaufanie, jakim obdarzyli Muzeum Dom Rodziny Pileckich, przekazując instytucji sztandar. Dla Muzeum to ogromne wyróżnienie.

W uroczystościach na placu przed Starą Elektrownią udział wzięli: kierownictwo Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka, dyrektorzy miejskich jednostek organizacyjnych oraz szkół i przedszkoli, młodzież ze szkół podstawowych oraz harcerze z 40. Ostrowskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Horyzont”.

W Ostrowi Mazowieckiej wystawa „Powstała by żyć” zlokalizowana jest na placu przed Starą Elektrownią, przy ul. 11 Listopada 7. Ekspozycję można oglądać do początku grudnia 2019 r.

UM Ostrów Mazowiecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *