RN
TwitterFacebook

Ostrów Mazowiecka: W trakcie okupacji ukrywali Żydów. Mieszkańcy upamiętnili ich bohaterstwo

“Pamięci Aleksandry i Hieronima Skłodowskich zamordowanych przez Niemców 20 stycznia 1944 roku za pomoc Żydom” – tak brzmi napis umieszczony na kamieniu, który stanął w miejscu, w którym zostali rozstrzelani. Uroczyste odsłonięcie odbyło się w niedzielę, 16 czerwca w miejscowości Skłody-Piotrowice.

Inicjatorami upamiętnienia rodziny Skłodowskich był Instytut Pileckiego oraz mieszkańcy Zarąb Kościelnych i Skłodów-Piotrowic. Projekt został zrealizowany w ramach akcji “Zawołani po imieniu”, której celem jest wydobywanie na światło dzienne historii miejscowych bohaterów, którzy za swój heroizm zapłacili największą cenę.

Matka i syn zginęli, bo ukrywali Żydów

Rodzina Skłodowskich, mieszkająca w Skłodach-Piotrowicach, w czasie okupacji niemieckiej dawała schronienie osobom narodowości żydowskiej. Dowiedzieli się o tym Niemcy. 20 stycznia 1944 roku niemieccy żandarmi obstawili budynki ich gospodarstwa. W domu przebywał Hieronim Skłodowski, jego matka Aleksandra, siostra Apolonia i żona Amelia z pięciorgiem dzieci.

Niemcy kazali wyjść wszystkim domownikom i stanąć pod ścianą. W domu pozostała jedynie przykuta do łóżka Aleksandra Skłodowska. Hieronim, mimo bicia, nie przyznał się do ukrywania Żydów. Przeszukano stodołę, gdzie znaleziono zamaskowaną kryjówkę – w momencie przeszukania była opuszczona.

Hieronim został wyprowadzony za stodołę i rozstrzelany. Zamordowano również leżącą w łóżku Aleksandrę Skłodowską. Rodzinę natomiast wywieziono furmankami do aresztu w Jasienicy.

Zwłoki matki i syna kazano zakopać w pobliżu zabudowań. Rodzina Skłodowskich po zwolnieniu z aresztu miała zakaz powrotu do domu i do końca okupacji mieszkała w Skłodach Średnich.

Instytut Pileckiego/pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × 3 =