TwitterFacebook

Ostrowianie świętowali XVI dni Ostrowi Mazowieckiej [FOTO]

Po raz szesnasty mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej świętowali dni miasta. Punktem kulminacyjnym były wydarzenia odbywające się na scenie przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.

Już pierwszego dnia frekwencja nie zawiodła. Tłumy ostrowian, które przybyły, mogły zobaczyć na scenie usytuowanej w pobliżu stawu miejskiego artystów oraz muzyków. Grupy taneczne z „lokalnego podwórka” zaprezentowały młode talenty wokalne. Wieczorem scenę oddano gościom, a widzów bawił kabaret. Wieczór zakończył się koncertem muzyki disco polo.

Organizatorzy już pierwszego dnia wyliczyli, że plac przy scenie odwiedziło blisko 4 tysiące osób. Kolejnego dnia zaplanowano wiele atrakcji. Od godziny 14:00 w koło stawu miejskiego, zgodnie z tradycją, odbył się Jarmark Księżnej Anny. To nawiązanie do fakt, że w 1514 roku księżna Anna nadała miastu prawo organizowania 4 jarmarków rocznie i 1 targu tygodniowo. Dzięki temu przywilejowi Ostrów zaczęła się rozwijać. Przybywali kupcy z różnych regionów, oferując swoje wyroby.

W 1526 roku miasto, po włączeniu do Korony Mazowsza przez Zygmunta I, przeżyło ożywienie gospodarcze. Wraz z panowaniem Zygmunta Augusta ostrowskie probostwo zostało nadane sekretarzowi królewskiemu, doktorowi obojga praw Andrzejowi Patrycemu Nideckiemu. Miało to istotny wpływ na rozwój życia kulturalnego w mieście. Założone przez wyżej wspomnianego Bractwo Literackie przy kościele parafialnym, pozwoliło na połączenie życia religijnego z szeroko pojętym życiem towarzyskim.

Na współczesnym już jarmarku mieszkańcy mogli kupić zarówno zabawki, jak też dzieła sztuki ludowej i rękodzieła artystyczne oraz regionalną żywność. Stoiska swoje wystawili wytwórcy z Ostrowi Mazowieckiej, ale też i okolic. W części oficjalnej burmistrz miasta Jerzy Bauer wręczył nagrodzonym listy gratulacyjne, stypendia i odznaczenia za szczególne osiągnięcia. Do końca dnia zgromadzeni mogli wysłuchać wielu koncertów. Sobota zakończyła się wspólną dyskoteką.

Trzeciego dnia nie zabrakło występu najmłodszych ostrowian, do których należała scena przy ulicy Trębickiego. Po południu, o godzinie 18:00, w kościele pw. Wniebowzięcia NMP odprawiona została msza święta za Mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej.

EN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *