TwitterFacebook

Ostrowskie Forum Rozwoju po raz trzeci

Dzisiaj w Fabryce Mebli „Forte” odbyło się III Ostrowskie Forum Rozwoju. Tematem przewodnim były innowacje w samorządzie i biznesie. Spotkanie zostało podzielone na dwa panele dyskusyjne, w których swoimi doświadczeniami dzielili się samorządowcy i przedstawiciele firm.

Kiedy trzy lata temu projektowaliśmy te przedsięwzięcie, sądziliśmy, że jeśli zgromadzi się 50-60 osób, to już będzie sens do prowadzenia dyskusji. Dziś jest nas znacznie więcej – rozpoczął burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer. – Rozwój postrzegamy nie tylko jako wypadkową naszych decyzji. Rozwój to bardzo skomplikowany proces, na który składa się praca wszystkich. Od władzy samorządowej, poprzez biznes, aż do organizacji pozarządowych. Wszystko to składa się na piękno, na bogactwo i na sukces lokalnej społeczności. – mówił.

Podczas otwarcia forum głos zabrał również Maciej Małecki – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który mówił o roli państwa względem innowacyjności. Podkreślał, że zadaniem państwa nie jest tworzenie innowacji wprost, tylko jej wspieranie, zwłaszcza na wstępnym etapie rozwoju. – Żaden menadżer nie podejmie tak wysokiego ryzyka, jakim jest całościowe finansowanie rozwiązań, które są wielką niewiadomą. Tę drogę przeszły kraje, takie jak Korea Południowa, Stany Zjednoczone, Izrael. Jeżeli spojrzymy na najbardziej znaczące wynalazki i innowacje ostatnich kilkudziesięciu lat to żadne z nich nie powstałyby bez dużego wsparcia państwa – mówił.

O bankowych innowacjach mówił współorganizator wydarzenia Bartosz Kublik – Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej. – Mamy jeden z największych udziałów bankowości mobilnej w Unii Europejskiej. Musimy zmierzać się z sytuacją, gdzie zmniejsza nam się baza klientów, dla których naturalnym czynnikiem jest oddział. Wszyscy przenoszą się do sieci.

Podczas spotkania nie zabrakło również przedsiębiorczych wyróżnień. Otrzymał je współorganizator forum Maciej Formanowicz – założyciel przedsiębiorstwa Fabryk Mebli „FORTE” działającego na rynku od 1992 roku, który jest jedną z największych firm na świecie, jeżeli chodzi o produkcję mebli w paczkach. – Jesteśmy przedstawicielami pewnej grupy. Zostaliśmy wybrani do odpowiedzialności. Jesteśmy prezesami, dyrektorami, liderami. Jesteśmy ludźmi, którzy mają istotny wpływ na kształtowanie społeczeństwa w mniejszym lub większym obszarze. Jesteśmy głównymi inspiratorami, sprawcami postaw i działań. Oznacza to, że ponosimy ogromną odpowiedzialność – powiedział do zebranych.

Tegoroczne Ostrowskie Forum Rozwoju zgromadziło przedstawicieli samorządów z różnych regionów Polski oraz przedsiębiorców firm działających m.in. na ternie Ostrowi Mazowieckiej. Podczas paneli dyskusyjnych zostały poruszone tematy w zakresie wdrażanych innowacyjnych rozwiązań. Rozmawiano również o współpracy samorządu i przedsiębiorców identyfikując przy tym ich wspólne obszary działań. O innowacji w samorządzie wypowiadali się: Maria Jolanta Batycka-Wąsik – wójt Lesznowoli, Waldemar Brzostek – wójt Ostrowi Mazowieckiej, Zbigniew Chrupek – zastępca burmistrza Ostrowi Mazowieckiej, Sebastian Kawałko – Doradca Prezydenta Miasta Lublina ds. wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych, Krzysztof Koman – prezes zarządu Centrum Innowacji Społeczno-Gospodarczych CentroPolis S.A., Toruń, Jarosław Najberg – Zastępca Prezydenta Miasta Włocławek.
W drugim panelu, poświęconym biznesowi rozmawiali: Ewa Brzozowska – prezes zarządu ALPLA sp. z o.o., Dominik Cichecki – właściciel firmy Imnat Sp. z o.o., Klaus Dahlem – członek zarządu Fabryk Mebli „FORTE” S.A., Marcin Pawłowski – prezes zarządu ROLSTAL sp. z o.o., Tomasz Wojtkiewicz – prezes zarządu Nextbike S.A., Warszawa.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *