RN
TwitterFacebook

Piękna słoneczna pogoda, świeże powietrze i rozrzucone śmieci…

Co roku Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka wydaje niemal 80 tysięcy złotych na sprzątanie dzikich wysypisk w lasach. Za te pieniądze można by wybudować nowe ścieżki rowerowe, postawić tablice edukacyjne…

Wyobraźmy sobie taki scenariusz. Weekend, piękna słoneczna pogoda, świeże powietrze, spacer po lesie a wkoło rozrzucone śmieci. Szczególnie w okolicach miast, to nic nowego. W powiecie ostrowskim problem dzikich wysypisk jest bardzo widoczny w okolicy miejscowości Brok, jednak największe zanieczyszczenie lasów odnotowuje gmina Ostrów Mazowiecka. Leśnicy patrolują teren, dodatkowo lasów „pilnują” kamery rozmieszczone na drzewach, jednak ze względu na duży obszar (20 000 ha), jaki zajmuje Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka, złapanie kogoś na gorącym uczynku zdarza się bardzo rzadko.

Jeśli jednak osoba, która śmieci w lesie zostanie zatrzymana, może liczyć się z mandatem w wysokości 5000 złotych. Dodatkowo zobowiązany będzie do posprzątania i utylizacji odpadów na swój koszt. Warto też w tym miejscu przypomnieć że w Polsce, w większości miejscach obowiązuje zakaz wjazdu do lasu. A osobą łamiącym prawo grozi od 20 zł do 500 zł mandatu.

Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach.(Dz. U. 91.101.444)
Art. 29. 1. Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile czasu rozkładają się pozostawione w lesie śmieci. Niedopałek papierosa – 5 lat, torebka foliowa – 30 lat, opona samochodowa – 50-80 lat.

Cieszy jednak fakt że w społeczeństwie rośnie świadomość ekologiczna, a w statystykach widać delikatną zmianę na lepsze.

TP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *