TwitterFacebook

Seniorzy w Komorowie mogą czuć się bezpiecznie

Blisko 140 seniorów z Domu Pomocy Społecznej w Komorowie w powiecie ostrowskim korzysta z darmowych opasek monitorujących czynności życiowe. To w ramach projektu „Deinstytucjonalizacji Usług Społecznych Domu Pomocy Społecznej w Komorowie” przy finansowaniu ze środków unijnych. 

To zastosowanie innowacyjnego systemu do pomocy osobom starszym. Jest urządzenie, które jeżeli coś się dzieje z człowiekiem samo wysyła sms-y z informacją czy jest to upadek, czy jest to brak aktywności (czyli człowiek usiadł i nie chodzi) – wyjaśnia Paweł Radomski, dyrektor DPS w Komorowie.

Program opieki nad starszymi osobami, wykorzystujący nowoczesne technologie. Seniorzy, którzy mieszkają sami otrzymali wodoodporną opaskę, monitorującą funkcje życiowe. Opaska ma przycisk SOS, którego seniorzy będą mogli użyć w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia. – Ten system uczy się zachowań człowieka – tzn. że jeżeli ktoś codziennie wstaje o godzinie 7 a jest godzina 8 i ten człowiek jeszcze nie wstał, system informuje kogoś z rodziny, że mama czy tata jeszcze nie wstała. Wówczas rodzina może zadzwonić na opaskę i zapytać czy wszystko w porządku – czyli jest odpowiedź, że jest wszystko dobrze – dodaje Paweł Radomski.

Program działa już na terenie powiatów ostrowskiego, ostrołęckiego i wyszkowskiego.

EN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *