TwitterFacebook

To będzie szczególne muzeum dla mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej

Młodzież szkolna Ostrowi Mazowieckiej miała okazję zapoznać się z inicjatywą Muzeum – Dom Rodziny Pileckich. Podczas pierwszego dnia otwartego w tymczasowej lokalizacji muzeum, przybliżono uczniom m.in. historię rotmistrza Witolda Pileckiego oraz inicjatywę powstania tego miejsca.

Choć najmniejsze w Polsce, to jednak szczególne będzie Muzeum – Dom Rodziny Pileckich dla mieszkańców miasta. Właśnie tu rotmistrz Pilecki poślubił swoją żonę Marię Ostrowską, której dom stanie się siedzibą nowego ośrodka kulturowego. Jest to jeden z najstarszych budynków w Ostrowi. Dom jest szczególnie wyeksponowany i takie było założenie. Nie chcemy zagłuszyć tego, co pozostało po Marii Ostrowskiej. W dobudowanej części będzie prowadzona codzienna działalność edukacyjno-kulturalna. Kształt historyczny domu właśnie jest przywracany. Jeśli chodzi o zagospodarowanie terenu, będziemy odtwarzać ogród, jaki był przed wojną na tej nieruchomości – mówi Dorota Socik, dyrektor muzeum.

Działalność muzeum będzie nie tylko przybliżać postaci rotmistrza Pileckiego i Marii Ostrowskiej, ale też historię miasta. W przygotowywanej ekspozycji, która będzie stała na trzech kondygnacjach, będą materiały i eksponaty przede wszystkim dokumentujące życie i działalność rotmistrza. Ale chcemy też pokazać historię społeczną Ostrowi – począwszy od XIX wieku, przez okres międzywojenny i losy powojenne. Chcemy, żeby splatały się dwa wątki – wątek lokalny mieszkańców z historią rotmistrza Pileckiego – mówi Grzegorz Sołtysiak, współpracownik muzeum.

Działalność kulturalna będzie prowadzona zarówno dla młodych osób, jak i seniorów. Będzie można nauczyć się tanga argentyńskiego, poznać modę z tamtych lat, czy obejrzeć międzywojenne filmy – zapowiada Grzegorz Sołtysik.

Z tymi założeniami zapoznali się uczniowie odwiedzający muzeum w dzień otwarty, w tymczasowej lokalizacji, przy ul. 3 Maja 57. Młodzież przyznaje, że podoba im się ta inicjatywa. Pomysł jest dobry, fajne jest przedstawienie w poziomach jego okresów życia – mówi jeden z uczniów. To będzie coś, co jest niezwykłe w naszym mieście. Będzie można się czegoś ciekawego dowiedzieć – dodaje uczennica. Będziemy mieć możliwość zobaczyć różne pamiątki po Witoldzie Pileckim, to będzie ciekawe – podkreśla.

Otwarcie Muzeum-Dom Rodziny Pileckich przy ul. Warszawskiej 4 przewidziane jest na pierwszy kwartał 2019 roku.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *