TwitterFacebook

Wirtualny spacer po Ostrowi Mazowieckiej? Teraz to możliwe!

„Wirtualny Spacerownik” to nowa aplikacja multimedialna Ostrowi Mazowieckiej, opierająca się na technologii kodów QR. Jest to przewodnik, w którym znaleźć można informacje związane z historią miasta.

Temat przewodni „Wirtualnego Spacerownika” to: miejsca pamięci, historia, tradycja dawniej i dziś. Przedstawia on m.in. zabytki, takie jak Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny, budynek banku, budynek Jatek, który obecnie przechodzi rewitalizację i przeznaczony będzie na działalność kulturalną, dawny Dom Duchowieństwa Prawosławnego tzw. Dom Popa. Znaleźć tam można również informacje o mogiłach żołnierzy, powstańców, a także pomniki upamiętniające zrywy narodowowyzwoleńcze i ich bohaterów.

„Spacerownik” prezentuje obiekty w formie zdjęć 3D. Przy każdej fotografii umieszczona jest informacja tekstowa, jak również plik audio, gdzie informacja ta może być czytana przez lektora. Dodatkowo, przy miejscach pamięci znajdują się tabliczki z kodem QR, które można zeskanować przy użyciu smartfona, by przenieść się tam mobilnie.

„Wirtualny Spacerownik” powstał dzięki współpracy dzieci i młodzieży z ostrowskich szkół, harcerzy, seniorów i osób niepełnosprawnych. Wolontariusze mieli za zadanie sporządzić opisy do przypisanych miejsc pamięci. Po weryfikacji informacji przez bibliotekarzy powstał multimedialny przewodnik po mieście.

Koszt zadania „Wirtualny Spacerownik- wczoraj i dziś”, które zostało zrealizowane w ramach programu „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju 2017” wynosiło blisko 13 000 zł. Dofinansowanie w wysokości 10 000 zł otrzymano od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *