RN
TwitterFacebook

GD: Profesor Andrzej Mazur – Sanktuarium w Ostrołęce to architektoniczna perła baroku

W Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce od kwietnia prowadzone są prace konserwatorskie. Wykonuje je zespół z Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy, pod kierunkiem profesora Andrzeja Mazura. Dzięki staraniom konserwatorów na światło dzienne wychodzą malowidła z osiemnastego wieku. Prowadzone były też prace przy dekoracji barokowej na ścianach i sklepieniach krużganków oraz w kruchcie kościoła.

Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce to prawdziwa perła architektury barokowej na terenie północno-wschodniego Mazowsza. Na szczególną uwagę zasługują dekorowane polichromią krużganki. Takich krużganków jest niewiele, nie tylko w Polsce ale i w Europie.

– Tego typu rozwiązań z dekoracjami w niszach, przedstawiających cykle Męki Pańskiej jest w Europie znanych mi kilka i to w Europie Środkowej(…). Na terenie Polski tego typu rozwiązania architektoniczne z malowidłami ściennymi istnieją trzy (,,,), najbardziej znana jest Św. Lipka, ale uważam że Sanktuarium ostrołęckie jest równorzędne pod wieloma względami – mówi profesor Andrzej Mazur.

Prace w krużgankach i kruchcie kościoła dobiegają końca. Konserwatorom pozostała aranżacja pierwszej z dwudziestu czterech scen – pocałunek Judasza. Scena ta nie przetrwała do dzisiaj, jedynie kartusz na górze informuje o przedstawieniu, jakie istniało w tym miejscu.

W dalszej części prac konserwatorskich w ostrołęckiej świątyni przewidziane są dekoracje w korytarzach kościoła. Istnieją zachowane niewielkie fragmenty barokowych malowideł architektonicznych w zakrystiach.

– Istnieje projekt, żeby scalić dekorację tych pomieszczeń z kruchtą, krużgankami w podobnej kolorystyce. Także warto z czasem pomyśleć o przystosowaniu posadzki, żeby miała ten charakter spójny – dodaje profesor Mazur.

Rozmowa księdza Marcina Sobiecha z profesorem Andrzejem Mazurem z Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy:

Poniżej pozostałe audycje z cyklu “Gość Dnia”:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *