RN
TwitterFacebook

GD: Rafał Pstrągowski, ks. Dariusz Wizner i ks. Tomasz Wilga – Wizytówka gminy Śniadowo

Pięć i pół tysiąca mieszkańców, mieszkających w czterdziestu trzech sołectwach, główne zajęcie to rolnictwo, ukierunkowane na hodowlę bydła i produkcję mleka. Jedyny większy przemysł jaki się tu znajduje to fabryka prefabrykatów budowlanych. To krótka wizytówka gminy Śniadowo, z której nadawany był dziś pogram „Nadzieja w regionie”. Gośćmi dnia Pawła Zyskowskiego byli: wójt gminy Rafał Pstrągowski, proboszcz parafii w Szczepankowie ksiądz Dariusz Wizner i proboszcz parafii w Śniadowie ksiądz Tomasz Wilga.

Krajobraz gminy Śniadowo nieustannie się zmienia. To przede wszystkim za sprawą inwestycji, głównie inwestycji drogowych. Większość czytelników upatruje już w tym miejscu budowy Via Baltici. Ale obok tej najgłośniejszej w ostatnich latach budowy, w gminie kontynuowanych jest wiele innych zadań drogowych. Te realizowane są w oparciu o fundusze z programu dróg samorządowych.

– Jako gmina złożyliśmy trzy wnioski na przebudowę trzech odcinków. Mamy podpisane umowy z wykonawcami, a w ramach tego przedsięwzięcia zostaną przebudowane drogi na odcinkach Dębowo – Uśnik Kolonia, jak również odcinek drogi Stare Szabły – Zawady – wylicza niektóre Rafał Pstrągowski.

W gminie Śniadowo wybudowano też drugą stację uzdatniania wody. Do tej pory mieszkańcy korzystali tylko z jednej, a to powodowało, że w przypadku nawet najmniejszej awarii, dostawy były wstrzymywane. Dwa lata temu w miejscowości Wierzbowo rozpoczęto budowę nowe stacji. We wrześniu tego roku stacja została oddana do użytku. Jej budowa kosztowała cztery miliony złotych, z czego połowa została sfinansowana dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym.

Gmina Śniadowo to także dwie parafie: parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w samym Śniadowie i parafia pod wezwaniem Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Szczepankowie.

Parafia w Szczepankowie ma bogatą historię. Powstała nw 1242 roku.

– Pierwszy kościół był drewniany, ale uległ spaleniu i w 1547 r. pobudowano nowy kościół z fundacji Benedyktynów Płockich i został w tym samym roku konsekrowany (…) Jest to wybitny obiekt architektury późnego gotyku wschodniego Mazowsza. Bardzo piękny wystrój, zachowane są w środku elementy oryginalne, przepiękne trzy ołtarze barokowe z 1753 roku – mówi proboszcz parafii ksiądz Dariusz Wizner, który zamierza doprowadzić do odrestaurowania zabytkowej świątyni. Prace w tym kierunku już się rozpoczęły.

Parafia w Śniadowie jest trochę młodsza od parafii w Szczepankowie. Z dokumentów wynika, że powstała w roku 1396.

– Jesteśmy na terenie trzydziestu wiosek gminy Śniadowo, liczymy około trzech tysięcy wiernych wylicza proboszcz parafii ksiądz Tomasz Wilga.

Pierwszy kościół w Śniadowie wybudował Piotr Zgis. W historii było kilka drewnianych kościołów(…) ponad sto lat temu został wybudowany obecny kościół w stylu neoromańskim z elementami gotyku – dodaje ksiądz Tomasz Wilga.

Więcej o gminie Śniadowo a także o parafiach w Śniadowie i Szczepankowie w rozmowie Pawła Zyskowskiego z gośćmi programu: Rafałem Pstrągowskim, ks. Dariuszem Wiznerem i ks. Tomaszem Wilgą.

 

Pozostałe audycje z cyku “Gość Dnia”

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *