RN
TwitterFacebook

Krzysztof Ziemiec gościem spotkania autorskiego w Radiu Nadzieja [FOTO/VIDEO]

Spotkanie autorskie koncentrowało się wokół niedawno wydanej książki „Wysiedleni. Akcja Wisła 1947”, której autorem jest znany z ekranu telewizyjnego dziennikarz Krzysztof Ziemiec. Książka opowiada o trudnej historii rodzin przesiedlonych z południowo-wschodniej Polski na tzw. Ziemie  Odzyskane, czyli zachodnie rubieże kraju, jak też na północ – Warmię i Mazury.

Temat do końca nie odkryty, temat dyskusyjny, ale też ważny by go zatrzymać w czasie:
Ludzie, którzy byli świadkami tamtych dni, tamtych chwil, tamtych wydarzeń, siłą rzeczy odchodzą z tego świata, więc jeśli nie zatrzymamy ich wspomnień dziś, no to jutro może być już po prostu za późno – mówi Krzysztof Ziemiec.

Zbierając historie ludzi, którzy pamiętają tamte czasy autor zgromadził mnóstwo danych. Właściwie co człowiek, to osobna opowieść, choć wiele z nich jest podobnych. Są dramaty, są przeżycia, są wspomnienia. Czasami do dziś bardzo bolesne.
Udało mi się to zrobić, w sensie – zatrzymać te wspomnienia, bo na dwadzieścia, może nawet trochę więcej rodzin, które odwiedziłem wiem, że co najmniej trzy osoby już nie żyją. To jest dla mnie taki dowód na to, że trzeba takie rzeczy robić błyskawicznie – dodaje Krzysztof Ziemiec.

Książka spotkała się z wieloma bardzo pozytywnymi recenzjami. Przede wszystkim dlatego, że jest daleka od jakiejkolwiek oceny. Po prostu opisuje. Bogdan Rymanowski, także dziennikarz, o publikacji pisze krótko: „Wysiedleni” odsłaniają dramatyczne losy jednostek, których próżno szukać w podręcznikach historii. To niezwykle cenny zbiór świadectw ze świata, którego już nie ma, ale który zdecydowanie warto było ocalić od zapomnienia.

Było to 33. spotkanie autorskie w Radiu Nadzieja. Zgromadziło ono w siedzibie radia kilkadziesiąt osób, które wypełniły salę widowiskową diecezjalnej rozgłośni. Spotkanie prowadziła red. Anna Skiepko. Kolejne spotkanie już w grudniu.

Partnerem spotkania była Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

mk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *