RN
TwitterFacebook

[Siódma – Dziewiąta] “Chodzi tutaj o piękno, o poczucie sacrum, o świadomość, że celebrujemy liturgię śpiewem”

Przede wszystkim chodzi tutaj o piękno, o poczucie sacrum, o świadomość, że my celebrujemy liturgię śpiewem, oddajemy chwałę Panu Bogu. I to jest zupełnie inny rodzaj działalności muzycznej niż koncert czy prezentacja jakiejkolwiek muzyki świeckiej – mówi ks. prof. dr hab. Andrzej Filaber w dzisiejszym poranku „Siódma – Dziewiąta” o nowej Instrukcji o muzyce w kościelnej.

Bardzo wiele osób dawało sygnały, i daje nadal o jakiś wątpliwościach związanych z tym co spotykają tu i ówdzie podczas celebracji liturgicznych i nawet podświadomie czują, że powinno być jakoś inaczej mówił ks. prof. dr hab. Andrzej Filaber.

To jest podstawowa sprawa zrozumieć, że liturgia jest nam dana do celebrowania. Kościół określa gesty, teksty, wszystkie elementy związane z liturgią ponieważ nie możemy porównywać liturgii do teatru, jakby niektórzy chcieli ją widzieć. Oto jest jakiś tam spektakl w którym swoje role odgrywają poszczególni aktorzy. Tu jest zupełnie coś innego. My spełniamy różne funkcje liturgiczne, ale całe zgromadzenie liturgiczne oddaje chwalę Panu Bogu, a równocześnie ma szanse na uświęcenie.

To to jest cel liturgii i cel muzyki liturgicznej. I podstawowe pomylenie pojęć to jest świadomość, że to ja jestem kreatorem, mam możliwość dokładania czegoś od siebie. Owszem mogę, ale w tych ramach jakie określa Kościół.

Ksiądz profesor nawiązał też do wykroczeń, które najczęściej pojawiają się w naszych świątyniach podczas liturgii.

Przede wszystkim jest to wprowadzania muzyki świeckiej, czyli muzyki, która powstała w innym celu, na inne okoliczności. (…) A muzyka liturgiczna rządzi się swoimi prawami. I mamy ogromną ilości twórczości liturgicznej i po taką trzeba sięgać. Natomiast przyczyna wynika z dzisiejszego rozbudowanego poczucia wolności we wszystkim i myślę – mówił ksiądz profesor Filaber, że jeśli ktoś taką muzykę świecką proponuje to przede wszystkim nie rozumie liturgii, nie zna nauki Kościoła i powinien bardziej otworzyć się na ducha Kościoła. W instrukcji nie ma żadnych rewelacyjnych nowości. Przede wszystkim jest to przypomnienie spraw trochę zapomnianych i trochę ignorowanych nałożonych na współczesne procesy które zachodzą w naszej świadomości.

JE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

six + fifteen =