TwitterFacebook

ARiMR wypłaca rolnikom rekompensaty za suszę

Prawie 200 milionów złotych trafiło na konta rolników poszkodowanych przez tegoroczną suszę. Gospodarze, których straty w uprawach wyniosły co najmniej 30 procent otrzymują 500 złotych dopłaty do hektara, a ci bardziej poszkodowani, których plony są zniszczone w co najmniej 70 procentach – tysiąc złotych.

Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  pomoc suszowa trafiła już do ponad 33 tysięcy rolników. Do tej pory w biurach powiatowych Agencji złożono ponad 176 tysięcy wniosków o rekompensaty na łączną kwotę prawie miliarda dwustu milionów złotych.

W ostatnich dniach tempo wypłat pieniędzy z Agencji znacznie wzrosło. Tylko w czwartek (11.10) zrealizowano płatności dla ponad 5,5 tysiąca rolników na kwotę ponad 36 milionów złotych.

W tej chwili to tempo około 30 milionów złotych, czy nawet ponad, jest utrzymywane w przyroście dziennym – przytacza dane Maria Fajger, prezes ARiMR.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłaty rekompensat z powodu suszy pod koniec września. Rolnicy mogą ubiegać się o to wsparcie do końca tego miesiąca. Do wniosku należy dołączyć protokół z szacowania strat, który gmina złożyła u wojewody.Najwięcej wniosków o rekompensaty wpłynęło do biur powiatowych Agencji w województwach: podlaskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i mazowieckim.

Źródło: IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *