RN
TwitterFacebook

Chiny: Nowy szczep grypy u świń zagraża ludziom

Chińscy naukowcy odkryli nowy szczep grypy u świń, który jest bardziej zakaźny dla ludzi niż wcześniejsze – poinformował jeden z amerykańskich periodyków naukowych. Jak piszą naukowcy, nowy patogen może potencjalnie stać się „wirusem pandemicznym”, choć ich zdaniem na razie nie ma takiego zagrożenia.

Zespół chińskich naukowców przeanalizował wirusa grypy u świń, który występował w latach 2011-2018. Odnaleziono szczep, nazwany „G4”, który ma „wszelkie cechy charakterystyczne wirusa mogącego doprowadzić do pandemii”. Wyniki badań opublikował amerykański periodyk wydawany przez tamtejszą Akademię Nauk (Proceedings of the National Academy of Sciences).

Wysokie stężenie nowego szczepu wirusa we krwi wykryto u pracowników farm. Naukowcy zwracają uwagę na możliwą wysoką zakaźność nowego patogenu oraz możliwe mutacje. Apelują o natychmiastowe wprowadzenie kontroli zdrowia osób pracujących na farmach świń.

Cytowany przez Agencję Reutera Carl Bergstrom, biolog z Uniwersytetu Waszyngtońskiego uważa, że na razie nie istnieje ryzyko nowej pandemii, choć wirus grypy u świń może przenosić się na człowieka.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 + 18 =