RN
TwitterFacebook

Jan Krzysztof Ardanowski: W Polsce żywności nie zabraknie, bo mamy duże zapasy

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że w Polsce żywności nie zabraknie, bo mamy duże zapasy. – Mogą być ewentualnie chwilowe kłopoty w transporcie – mówił minister w Radiu Gdańsk.

Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił uwagę, że obecna sytuacja epidemiczna powoduje problemy w transporcie, zwłaszcza międzynarodowym.

– Zrywają się łańcuchy dostaw, powiązania między zakładami przetwórczymi a rolnikami mówił minister Ardanowski. Dodał jednak, że w Polsce żywności nie zabraknie. – Polska produkuje znacznie więcej żywności, niż Polacy są w stanie spożyć. Około 50 procent żywności eksportujemy.

Gość Radia Gdańsk zaapelował o niezamykanie targowisk i bazarów.

– Trzeba sobie zadać pytanie, czy większe niebezpieczeństwo zarażenia występuje w zamkniętych przestrzeniach sklepów, gdzie wentylacja bardzo często tylko miesza powietrze, czy na targowisku, które znajduje się na świeżym powietrzumówił Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister rolnictwa zaznaczył jednak, że na targowiskach powinny być zachowywane normy bezpieczeństwa.

– Na targowisko powinno wchodzić taka liczba osób, która gwarantuje zachowanie bezpiecznych odległości między kupującymi, towary powinien podawać sprzedawca, a przy wejściu powinny znajdować się płyny do dezynfekcji rąk – wskazywał minister.

Minister Ardanowski zwrócił uwagę, że targowiska to miejsca pracy wielu osób, także miejsca sprzedaży produktów rolnych. Obecnie rolnicy mają ograniczony zbyt z powodu zamknięcia barów i restauracji.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *