RN
TwitterFacebook

List prezesa KRUS do rolników

Przełom sierpnia i września, to tradycyjnie czas dożynek, czyli uroczystości z okazji zbioru zbóż. To przede wszystkim święto rolników, mają być uhonorowaniem ich ciężkiej pracy na roli. Życzenia z okazji święta plonów do rolników, organizatorów i gospodarzy dożynek skierował Adam Sekściński, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Treść listu:

Szanowni Rolnicy,

Szanowni Państwo Organizatorzy i Gospodarze Dożynek,

dożynki to święto polskiej wsi, święto radości jednoczące całą rolniczą wspólnotę. W artystycznie wykonanych wieńcach kryje się głębokie przywiązanie do naszych tradycji – wieniec dożynkowy nazywany „plonem” symbolizuje owoce ziemi i urodzaj. Na przestrzeni wieków obrzędy zmieniały swój charakter – obecnie jest to święto wszystkich rolników i mieszkańców wsi połączone z wystawami rolniczymi, festynami oraz występami ludowych zespołów artystycznych.

Dożynki przypominają nam, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb. O rolnikach tak mówił nasz Wielki Rodak Jan Paweł II: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić.”

Produkcja rolna pozostaje jednym z filarów rozwoju gospodarczego całego kraju, a rolnik to zawód szczególny – od jego ciężkiej pracy zależą nie tylko podstawy egzystencji narodu, ale też pomyślny rozwój całego państwa. Na drodze ku dobrej przyszłości polskiego rolnictwa musimy sprostać jeszcze wielu wyzwaniom. Potrzebny jest wspólny wysiłek i zgodnie wypracowana strategia. Zapewniam, że Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poświęca rolnikom i sprawcom wsi wiele uwagi i troski. Życzę wszystkim rolnikom i ich rodzinom, aby trwał dobry czas dla polskiego rolnictwa oraz by wykorzystane zostały nowe możliwości i szanse.

Życzę zdrowia i pomyślności Wam wszystkim, Waszym rodzinom i najbliższym. Z serca dziękuję za całoroczny trud i wytrwałość. Niech uzyskiwane przez Was plony będą zawsze obfite i niech przynoszą radość i satysfakcję.

Sierpień 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *