RN
TwitterFacebook

Mazowsze. Rolnicy poszkodowani przez ASF i klęski żywiołowe mogą liczyć na pomoc

Poszkodowani przez ASF i klęski żywiołowe jeszcze do końca roku mogą ubiegać się o rekompensaty. Na wsparcie mogą liczyć też rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał zabicie świń lub likwidację ich zwłok w celu zwalczania ASF.

Żeby otrzymać pieniądze trzeba spełnić określone kryteria – mówi Robert Ślusarczyk, zastępca dyrektora Mazowieckiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:

– Wysokość strat w uprawach rolnych , zwierzętach gospodarskich czy rybach uprawniająca do starania się o pomoc musi wynieść co najmniej 30 procent średniej rocznej produkcji rolnej oraz straty te muszą jednocześnie dotyczyć składnika gospodarstwa, którego tworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem

Wnioski mogą dotyczyć strat poniesionych w tym roku lub maksymalnie w ciągu dwóch ostatnich lat. Pieniądze uzyskane z tytułu szkód wywołanych klęską żywiołową muszą być wydatkowane na przywrócenie stanu gospodarstwa sprzed szkody. Z kolei rolnicy poszkodowani przez ASF mogą przeznaczyć pieniądze na podjęcie innej działalności rolniczej.

ek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × two =