RN
TwitterFacebook

MFiPR: dzięki nowelizacji ustawy koła gospodyń wiejskich mogą dostać od 3 do 5 tysięcy złotych w tym roku

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje, że Koła Gospodyń Wiejskich na swoją działalność mogą otrzymać w tym roku od 3 do 5 tysięcy złotych. Umożliwia to podpisana dziś (20.05.) przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy. Przygotowane przez resort przepisy przewidują, że łączna kwota tegorocznego dofinansowania dla kół wyniesie 40 milionów złotych.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej wyjaśnia, że pomoc finansowa ułatwi kołom gospodyń wiejskich realizację zadań statutowych i wesprze lokalne społeczności. Podkreśla, że koła są często najbliższymi organizacjami samopomocowymi w mniejszych gminach.

Wiceminister Anna Gembicka, Pełnomocnik Rządu ds. Lokalnych Inicjatyw Społecznych, dodaje, że dzięki pomocy finansowej koła realizują wiele ważnych społecznie projektów. Zaznacza, że organizacje te intensywnie wspierają rozwój obszarów, na których działają. Prócz wykonywania swoich zadań statutowych, szerzą ideę wolontariatu i aktywizują lokalne społeczności.

– Za pomocą rozwiązań ustawowych pomagamy wyzwalać kołom ich potencjał – mówi Anna Gembicka.

Uchwalona w listopadzie 2018 roku ustawa nadała Kołom Gospodyń Wiejskich osobowość prawną. Otrzymały one też możliwość ubiegania się o pomoc finansową na realizację zadań istotnych dla społeczności wiejskich.

Wysokość pomocy jest uzależniona od wielkości koła. Warunkiem jej otrzymania jest wpisanie koła do Krajowego Rejestru. Figuruje w nim obecnie ponad 9,1 tysięcy kół.
W 2018 roku Koła Gospodyń Wiejskich otrzymały pomoc w wysokości 16,5 miliona złotych. Ubiegało się o nią blisko 5 tysięcy organizacji. W roku ubiegłym, kiedy o pomoc wnioskowało ponad 8,6 tysiąca kół, wyasygnowano na nią blisko 30 milionów złotych.
Przewidziana w nowelizacji kwota 40 milionów złotych na pomoc finansową dla kół w tym roku powinna pozwolić skorzystać z niej około 11 600 kołom.

Ponadto nowe przepisy powierzają nadzór nad działalnością kół Pełnomocnikowi Rządu do spraw Lokalnych Inicjatyw Społecznych. Dotychczas nadzór był sprawowany przez Pełnomocnika Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *