RN
TwitterFacebook

Minister rolnictwa: będziemy wnioskować o dodatkowe pieniądze dla rolników na poziomie UE

Polski rząd będzie zabiegać o dodatkowe pieniądze dla rolników z puli Komisji Europejskiej – zapowiedział szef resortu rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dzisiaj odbyła się wideokonferencja ministrów do spraw rolnictwa i rybołówstwa UE poświęcona m.in. łagodzeniu skutków koronawirusa.

Strona polska zabiega o uruchomienie interwencyjnego skupu artykułów rolnych. Chodzi o sektory najbardziej narażone na skutki koronawirusa. W tym celu proponowane jest uruchomienie rezerwy kryzysowej w wysokości 450 milionów euro – poinformował szef resortu rolnictwa:

– W każdym kraju te sektory są nieco inne. U nas duże kłopoty ma sektor kwiaciarski, kwiatów ciętych. Również pojawiają się problemy na rynku wołowiny i produktów mlecznych. W innych krajach te problemy są inne. Na południu kontynentu rozpoczęły się zbiory warzyw. Powstają nadwyżki, których nie chcą przyjmować sieci handlowe – tłumaczył minister Jan Ardanowski.

Będzie też optować za przeznaczeniem dodatkowych pieniędzy na wsparcie rolnictwa z innych źródeł. Na przykład przesunięcie pieniędzy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich:

– W tej chwili problemem jest przetrwanie niektórych gospodarstw, podtrzymani ich dochodów. Z tego powodu środki powinny być wykorzystywane elastycznie przez poszczególne kraje na konkretne ważne cele. Istotny jest skup, ale też utrzymanie łańcucha powiązań między rolnikiem a przetwórstwem – dodawał.

Pakiet rozwiązań dla rolnictwa zawarto również w projekcie tarczy antykryzysowej, nad którą pracuje Rada Ministrów. 

IAR/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *