RN
TwitterFacebook

Minister rolnictwa: są rozwiązania usprawniające przyjazd pracowników sezonowych do Polski

Rządowy zespół zarządzania kryzysowego zaakceptował w piątek (8.05.) rozwiązania usprawniające przyjazd do Polski pracowników sezonowych pracujących w rolnictwie. Zakładają one między innymi kwarantannę tych osób w miejscach, w których podejmą pracę. Taką informację przekazał w rozmowie z IAR minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak wyjaśniał, chodzi o obcokrajowców głownie zza wschodniej granicy, którzy przyjeżdżają do sezonowej pracy zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i w przetwórstwie. Szef resortu przypomniał, że w okresie pandemii koronawirusa wyzwaniem jest między innymi zbliżający się zbiór owoców, a w gospodarstwach brakuje rąk do pracy.

Jak dodał, rządowy zespół przyjął rozwiązania, dzięki którym pracownicy sezonowi będą odbywali kwarantannę w izolacji, w gospodarstwach, w których będą zatrudnieni. Jak każda osoba przebywająca na kwarantannie, pracownicy sezonowi będą objęci zakazem wychodzenia, ale – jak mówił minister – „będąc w pewnej izolacji w tej kwarantannie, będą mogli już pracować”.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział, że szczegółowe wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego w sprawie zasad bezpieczeństwa sanitarnego pracowników, którzy przyjadą do polskich gospodarstw, trafią zarówno do służb, jak i do zainteresowanych rolników.

W wytycznych znajdą się między innymi informacje na temat zasad pomiaru temperatury i dokonywania testów na koronawirusa, izolacji przestrzennej pracowników gospodarstwa, a także środków transportu od granicy i czasu przejazdu do gospodarstwa.

Minister Ardanowski zaznaczył, że przyjazd pracowników sezonowych i ich kwarantanna będą nadzorowane przez różne służby i instytucje, w tym polskie konsulaty na Ukrainie oraz Straż Graniczną, która będzie ewidencjonować przyjazdy osób do pracy.

Minister dodał, że przyjeżdżający pracownicy sezonowi, jak wszyscy przebywający na kwarantannie, będą objęci również kontrolą policji. Ich pobyt w polskich gospodarstwach mają monitorować również Powiatowe Inspektoraty Sanitarne.

Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że musimy dbać przede wszystkim o zdrowie naszego społeczeństwa, by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się koronawirusa w związku z przyjazdem osób z zagranicy. Zaznaczył również, że „pracownicy sezonowi nie przyjeżdżają do tysięcy gospodarstw w kraju, tylko głównie do dużych miejsc, gdzie zagrożenie jest mniejsze, bo zazwyczaj są odizolowani od lokalnej społeczności”.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *