TwitterFacebook

Najnowsze informacje z branży rolniczej [AUDIO]

W sobotę i niedzielę w Spale odbywały się dożynki prezydenckie. Prezydent Andrzej Duda i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski dziękowali rolnikom za ich pracę i plony. Podkreślali, że wieś jest ważnym elementem rozwoju polskiej gospodarki.

Prezydent uważa, że polskie rolnictwo może być konkurencyjne, a polskie produkty mogą zdobyć międzynarodowe rynki.

Od piątku rolnicy, którzy w wyniku suszy mają co najmniej 70 procent strat w uprawach, mogą starać się o wsparcie finansowe państwa. Otrzymają oni dopłatę tysiąc złotych do hektara. Osoby, u których straty wyniosły poniżej 70 procent, ale więcej niż 30 procent, będą mogły składać wnioski od 26 września.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podejrzewa, że część gmin w ramach walki z rządem opóźnia przekazywanie protokołów z oszacowania strat spowodowanych suszą do wojewodów.

Prezydent Andrzej Duda zaapelował do gmin o szybkie oszacowanie strat rolników po suszach. Jak wyjaśnił, „bez protokołu przekazanie pomocy indywidualnemu rolnikowi jest niemożliwe”.

Przed nami jesień. Mimo, że czas intensywnej pracy przy żniwach dobiegł końca, to jednak doradcy rolni nie będą narzekać na brak zajęć. O pracy doradców z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, ale też o samym ośrodku, który w najbliższą sobotę będzie świętował jubileusz 709-lecia, w rozmowie z jego dyrektorem Adamem Niebrzydowskim.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wyraził przekonanie, że nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt powinna być procedowana w Sejmie. Jeszcze w lipcu minister zapowiedział, że będą zmiany w zaproponowanych przepisach.

W najbliższych dniach powinna rozpocząć się wypłata pieniędzy dla myśliwych, którzy dokonują odstrzału dzików. Ma to być dla nich zachęta, by zwiększali ten odstrzał. Tyo w związku z afrykańskim pomorem świń. Do tej pory w Polsce potwierdzono 212 ognisk ASF u świń i niemal 2300 przypadków u dzików.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *