RN
TwitterFacebook

Piątka dla zwierząt: Senatorowie zgłosili kilkadziesiąt poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt

Senatorowie zgłosili kilkadziesiąt poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Nowela była wczoraj (8.10.) rozpatrywana przez senacką komisję ustawodawczą. Jedenaście poprawek, głównie o charakterze redakcyjno-legislacyjnym wniósł klub Prawa i Sprawiedliwości.

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk z PiS mówił podczas posiedzenia komisji, że przedłożona ustawa jest dobra i konieczna, dlatego należy ją poprzeć. Polityk podkreślił, że ma ona charakter humanitarny i jest oczekiwanym postępem. Stwierdził, że proponowane przepisy prezentują podejście do zwierząt, które należy lansować i usankcjonować oraz, że nie ma powodu, aby w tym aspekcie Polska została “w ogonie Europy”.

Poprawki zgłosiła także senacka większość. Senator PSL Jan Filip Libicki zaproponował m.in. poprawkę, która ogranicza uprawnienia stowarzyszeń do kontroli rolników zajmujących się hodowlą zwierząt. Libicki zauważył, że w świetle przedłożonej ustawy osoby bez doświadczenia, które założą stowarzyszenie zajmujące się ochroną zwierząt, będą mogły wchodzić do rolników i tłumaczyć im, że źle hodują zwierzęta. Dlatego senator PSL zaproponował, żeby takie kontrole mogły się odbywać, ale wyłącznie w asyście inspekcji weterynaryjnej.

Dzisiaj nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt będzie zajmować się senacka komisja rolnictwa i rozwoju wsi. Początek posiedzenia o 11.00.

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt przewiduje m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenie uboju rytualnego. Projekt ustawy został przygotowany przez Forum Młodych PiS przy wsparciu prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego.
We wrześniu nowelizacja została przyjęta przez Sejm. Poparło ją 356 posłów, 75 było przeciw, a 18 wstrzymało się od głosu.

IAR/red. pg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × two =