RN
TwitterFacebook

Ponad 81 tys. wniosków o dopłaty w województwie podlaskim

81 tys. 374 wnioski o dopłaty bezpośrednie wpłynęły do biur powiatowych Podlaskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rolnicy, którzy do końca maja złożyli w ARiMR wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2017 rok, mają szansę na otrzymanie ich w pełnej wysokości. Pozostali mają jeszcze czas na złożenie wniosku do 26-go czerwca, ale wówczas za każdy roboczy dzień opóźnienia należne rolnikowi dopłaty będą pomniejszane o 1 procent.

W 2017 roku na realizację płatności bezpośrednich zostanie przeznaczona kwota około 3 mld 400 mln euro. Szacuje się, że na działania obszarowe w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za rok 2017, czyli dopłaty ONW, płatności rolnośrodowiskowe (PROW 2007-2013), rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne czy zalesieniowe, zostanie wypłacona kwota około 2 mld 600 mln zł.

Podlaski Oddział Regionalny ARiMR do 2-go czerwca br. wypłacił w ramach płatności bezpośrednich za 2016 r. ponad 1 mld 187 mln zł. – Wypłaciliśmy również ponad 178 mln zł w ramach płatności ONW. Sukcesywnie realizujemy też płatności rolnośrodowiskowe – z PROW 2007-2013 (wydane decyzje sa na poziomie 98 %) oraz z rolnictwa ekologicznego (wydane decyzje są na poziomie 77 %) i środowiskowo-klimatycznego (tu wydanych decyzji mamy 99 %) – mówiła w rozmowie z nami Beata Orzołek, dyrektor POR ARiMR z siedzibą w Łomży.

W ramach tych działań na kontach podlaskich rolników znalazła się już kwota ponad 62 mln zł. Na realizację płatności z kampanii 2016 ARiMR ma czas do końca czerwca br.

Beata Orzołek przypomina, że do POR ARiMR w kampanii 2016 wpłynęło 81 tys. 420 wniosków w ramach systemu wsparcia bezpośredniego. – W przypadku płatności ONW POR miał prawie 75 tys. spraw. Na dzień 2-go czerwca biura powiatowe naszej Agencji wydały dokładnie 99,7 % decyzji obszarowych i decyzji ONW przy realizacji płatności końcowych na poziomie ponad 99 % – wyjaśnia dyrektor POR ARiMR.

POR ARiMR zajmuje czołowe miejsce w kraju pod względem wydanych decyzji obszarowych i decyzji ONW oraz pod względem zrealizowanych płatności końcowych. 

Marzena Wiśniewska

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × 4 =