RN
TwitterFacebook

Rolnictwo. Będzie więcej unijnych pieniędzy

Będzie więcej pieniędzy na wspólną politykę rolną Unii Europejskiej w latach 2021 – 2027. Europejski komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował, że w myśl propozycji Komisji Europejskiej, większe środki otrzyma też Polska.

Nasz kraj dostanie o 3 miliardy euro więcej, niż zakładano pierwotnie w 2018 roku. Natomiast europejskie rolnictwo zostanie zasilone o 26 dodatkowych miliardów euro. Janusz Wojciechowski powiedział, że jest to bardzo dobra wiadomość dla naszych rolników.

Wojciechowski mówił, że kiedy został komisarzem do spraw rolnictwa, miał za zadanie bronić ustaleń sprzed dwóch lat. Przypomniał, że były w Unii zakusy, by ten budżet zmniejszyć.

Podkreślił też, że zarówno polscy, jak i europejscy rolnicy doskonale zdali egzamin podczas epidemii koronawirusa: mimo dużych trudności nie zostały przerwane łańcuch dostaw, a mimo zwiększonego popytu, towarów w sklepach nie zabrakło.

W najbliższy poniedziałek o propozycji Komisji będą rozmawiać szefowie resortów rolnictwa krajów Unii. Nie wiadomo jednak jeszcze, kiedy zapadną ostateczne decyzje. Jeszcze w czerwcu zbierze się Rada Europejska, ale wtedy może jeszcze nie dojść do wiążących deklaracji. Od pierwszego lipca prezydencję w Unii przejmują Niemcy i to w tym czasie spodziewane są finalne ustalenia.

Janusz Wojciechowski zapewnił, że Polska będzie mogła korzystać z pieniędzy z nowej perspektywy już na jej początku, czyli w 2021 roku.

IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *